ورود / ثبت نام

مزایای داشتن شمش طلا چیست؟ آیا خرید شمش طلا منطقی است؟

 • یکشنبه 13 فروردین 1402 | 01:11
 • 2.5 از 5 بوسیله 7 رای
  |
مزایای داشتن شمش طلا چیست؟ آیا خرید شمش طلا منطقی است؟

طلا به دلیل ارزش و تاریخ غنی خود که هزاران سال توسط فرهنگ ها به رسمیت شناخته شده است در سراسر جهان مورد احترام است. سکه های حاوی طلا در حدود سال 650 قبل از میلاد ظاهر شدند و اولین سکه های طلای خالص در زمان سلطنت کرزوس پادشاه لیدیا حدود 100 سال بعد ضرب شد.

در طول قرن ها، مردم به دلایل مختلف به نگهداری طلا ادامه داده اند. جوامع و در حال حاضر اقتصادها، برای طلا ارزش قائل شده اند، بنابراین ارزش آن را تداوم می بخشند. این فلزی است که وقتی دیگر اشکال ارز کار نمی کنند، دوباره به آن می افتیم، به این معنی که همیشه ارزشی به عنوان بیمه در برابر دوران سخت دارد.

در زیر هشت دلیل عملی برای فکر کردن به داشتن مقداری طلا آورده شده است.

تاریخچه حفظ ارزش آن

برخلاف ارز کاغذی، سکه یا سایر دارایی ها، طلا ارزش خود را در طول اعصار حفظ کرده است. مردم طلا را راهی برای انتقال و حفظ ثروت خود از نسلی به نسل دیگر می دانند. از زمان های قدیم، مردم برای خواص منحصر به فرد این فلز گرانبها ارزش قائل بوده اند.

طلا خورده نمی شود و می توان آن را روی شعله معمولی ذوب کرد و کار با آن و مهر زدن به عنوان سکه را آسان می کند. علاوه بر این، طلا برخلاف سایر عناصر دارای رنگ منحصر به فرد و زیبایی است. اتم‌های موجود در طلا سنگین‌تر هستند و الکترون‌ها سریع‌تر حرکت می‌کنند و باعث جذب مقداری نور می‌شوند - فرآیندی که نظریه نسبیت انیشتین را برای کشف آن نیاز داشت.

خرید شمش طلا

ضعف دلار آمریکا

اگرچه دلار آمریکا یکی از مهم‌ترین ارزهای ذخیره جهان است، اما زمانی که ارزش دلار در برابر سایر ارزها کاهش می‌یابد - مانند سال‌های 1998 تا 2008 - این امر اغلب مردم را وادار می‌کند که به سمت امنیت طلا هجوم ببرند که قیمت طلا را افزایش می‌دهد. قیمت طلا از سال 1998 تا 2008 تقریباً سه برابر شد و در اوایل سال 2008 به نقطه عطف 1000 دلار در هر اونس رسید و از سال 2008 تا 2012 تقریباً دو برابر شد و به بالای مرز 2000 دلار رسید.

  پس از آن کاهش دلار آمریکا به دلایلی از جمله کسری بودجه زیاد و تجاری کشور و افزایش زیاد عرضه پول رخ داد.

محافظت در برابر تورم

تورم به عنوان دوره‌ای تعریف می‌شود که قیمت‌ها کاهش می‌یابد، فعالیت‌های تجاری کند می‌شود و اقتصاد تحت فشار بدهی‌های بیش از حد قرار می‌گیرد. این امر از زمان رکود بزرگ دهه 1930 تاکنون در سطح جهانی دیده نشده است (اگرچه پس از بحران مالی سال 2008 در برخی از نقاط جهان درجه کمی از کاهش تورم رخ داد). در دوران رکود، قدرت خرید نسبی طلا افزایش یافت در حالی که قیمت‌های دیگر به شدت کاهش یافت. این به این دلیل است که مردم برای احتکار پول نقد انتخاب کردند و امن ترین مکان برای نگهداری پول نقد در آن زمان طلا و سکه های طلا بود.

عدم قطعیت ژئوپلیتیکی

طلا نه تنها در زمان عدم اطمینان مالی بلکه در زمان عدم اطمینان ژئوپلیتیک نیز ارزش خود را حفظ می کند. اغلب به آن "کالای بحران" می گویند زیرا وقتی تنش های جهانی بالا می رود، مردم به سمت امنیت نسبی آن فرار می کنند. در چنین مواقعی، طلا اغلب از سایر سرمایه گذاری ها بهتر عمل می کند. قیمت آن اغلب زمانی بیشترین افزایش را دارد که اعتماد به دولت ها پایین باشد.

محدودیت های عرضه

بخش عمده ای از عرضه طلا در بازار از دهه 1990 از طریق فروش شمش طلا از خزانه های بانک های مرکزی جهانی تامین می شود. این فروش توسط بانک های مرکزی جهانی در سال 2008 بسیار کاهش یافت. همزمان، تولید طلای جدید از معادن از سال 2000 کاهش یافته بود.

 1. بر اساس گزارش BullionVault، تولید سالانه استخراج طلا از 2573 تن در سال 2000 به 2444 تن در سال 2007 کاهش یافت.
 2.   از آن زمان، تولید طلا یک دهه افزایش داشته است و در سال‌های 2018 و 2019 به 3300 تن رسید و در سال 2021 به 3000 تن کاهش یافت.
 3. کاهش اخیر تولید نشان دهنده احتمال فشار مجدد بر عرضه جهانی طلا است. تولید یک معدن جدید ممکن است بین 5 تا 10 سال طول بکشد. به عنوان یک قاعده کلی، کاهش عرضه طلا باعث افزایش قیمت طلا می شود.

تقاضای در حال رشد

در سال های گذشته، افزایش ثروت اقتصادهای بازارهای نوظهور باعث افزایش تقاضا برای طلا شد. در بسیاری از این کشورها، طلا بخشی جدایی ناپذیر از فرهنگ است. در چین، جایی که شمش های طلا شکل سنتی پس انداز است، تقاضا برای طلا ثابت مانده است. هند دومین کشور مصرف کننده طلا در جهان است. در آنجا کاربردهای زیادی دارد، از جمله جواهرات. به این ترتیب، فصل عروسی هند در ماه اکتبر به طور سنتی زمانی از سال است که بیشترین تقاضای جهانی برای طلا را افزایش می دهد.

تقاضا برای طلا نیز در میان سرمایه گذاران افزایش یافته است. بسیاری کالاها، به ویژه طلا را به عنوان یک طبقه سرمایه گذاری می بینند که باید به آن وجوه تخصیص داده شود. در واقع، SPDR Gold Trust (GLD) به یکی از بزرگترین و پرمعامله ترین صندوق های قابل معامله در بورس (ETF) در ایالات متحده تبدیل شده است.

تنوع سبد

کلید تنوع یافتن سرمایه گذاری هایی است که ارتباط نزدیکی با یکدیگر ندارند. طلا از لحاظ تاریخی همبستگی منفی با سهام و سایر ابزارهای مالی داشته است. تاریخ اخیر این را نشان می دهد:

 

 1. اواخر دهه 1970 برای طلا عالی بود اما برای سهام وحشتناک بود.
 2. دهه های 1980 و 1990 برای سهام عالی بود اما برای طلا وحشتناک بود.
 3. در سال 2008، با مهاجرت مصرف کنندگان به طلا، سهام به میزان قابل توجهی کاهش یافت.
 4. سرمایه گذاران دارای تنوع مناسب، طلا را با سهام و اوراق قرضه در یک پرتفوی ترکیب می کنند تا نوسانات و ریسک کلی را کاهش دهند.

چرا باید در طلا سرمایه گذاری کنم؟

دلایل زیادی برای در نظر گرفتن اضافه کردن ذخایر طلا به سبد سرمایه گذاری خود وجود دارد. این فلز گرانبها سابقه حفظ ارزش خود را دارد و طلا را به یک محافظ مفید در برابر تورم تبدیل کرده است. زمانی که ارزش دلار آمریکا ضعیف است یا در زمان عدم اطمینان اقتصادی و سیاسی، قیمت طلا افزایش می یابد. در نهایت، طلا می تواند سطح مهمی از تنوع را برای سبد سهام شما فراهم کند، زیرا قیمت طلا از نظر تاریخی همبستگی منفی با سایر طبقات دارایی نشان داده است.

چه چیزی قیمت طلا را تعیین می کند؟

قیمت طلا می تواند در کوتاه مدت بی ثبات باشد، اما این فلز ارزش خود را در بلندمدت حفظ کرده است. به طور کلی، حرکت در قیمت طلا به عرضه، تقاضا و رفتار سرمایه گذار بستگی دارد. از آنجایی که این فلز اغلب برای محافظت در برابر تورم استفاده می شود، سرعت تورم – و انتظارات بازار برای سطوح تورم آتی – می تواند بر قیمت طلا تأثیر بگذارد. علاوه بر این، بدتر شدن شرایط اقتصادی ممکن است قیمت طلا را تقویت کند زیرا این فلز به عنوان یک سرمایه گذاری نسبتا مطمئن در زمان های سخت تلقی می شود.

قیمت شمش طلا

چگونه می توانم در طلا سرمایه گذاری کنم؟

وسایل نقلیه زیادی برای افزایش سرمایه گذاری به طلا وجود دارد. مالکیت فلز فیزیکی به اشکالی مانند شمش، سکه یا جواهرات امکان پذیر است، اگرچه ذخیره و بیمه دارایی های فیزیکی طلا می تواند پرهزینه باشد. سایر احتمالات شامل سرمایه گذاری در صندوق قابل معامله در بورس طلا (ETF) یا خرید سهام در شرکت های معدنی است که در استخراج و تولید این فلز گرانبها فعالیت می کنند.

در صورت تمایل به مشاوره در مورد خرید محصولات با شماره تلفن 02188314479 تماس بگیرید.  4     +   =   شش  


خانه سکه ایران