ورود / ثبت نام

قدمت شمش طلا | چگونه شمش طلا به محبوبیت رسید؟

  • یکشنبه 06 فروردین 1402 | 01:00
  • 4.5 از 5 بوسیله 1 رای
    |
قدمت شمش طلا | چگونه شمش طلا به محبوبیت رسید؟

بیشتر طلایی که امروزه در گردش است، قرن ها قدمت دارد و از کشورهای مختلف در سراسر جهان می آید. امروزه می‌توانید شمش‌ها و سکه‌های طلا را در اندازه‌ها، شکل‌ها و وزن‌های مختلف از پالایشگاه‌های بسیاری در سراسر جهان خریداری کنید. اما آیا همه شمش ها و سکه های طلا به یک شکل ساخته می شوند و آیا طلای یک کشور از طلای یک کشور دیگر ارزشمندتر است؟

جالب اینجاست که خلوص طلا مهمترین عامل آن است نه منشا یا قدمت آن. به عنوان یک فلز، طلا غیرقابل تخریب است، پیر نمی شود و با گذشت زمان ارزش خود را از دست نمی دهد. از آنجایی که طلا یک عنصر است، ترکیب شیمیایی آن صرف نظر از اینکه از چه کشوری باشد، زمانی که تا سطح خاصی از خلوص تصفیه شود، یکسان است. بنابراین طلای یک کشور از طلای کشور دیگر ارزشمندتر نیست.

به این ترتیب، هیچ تفاوت واقعی بین طلای استخراج شده 3000 سال پیش در مصر باستان و طلای استخراج شده هفته گذشته از معدن آفریقای جنوبی وجود ندارد. در واقع، 90 درصد از کل طلای استخراج شده در تاریخ، هنوز در حال استفاده است! انگشتر طلای زیبای شما می‌توانست از گردنبند طلایی که هزاران سال پیش توسط امپراتور چین یا پادشاه مایاها استفاده می‌کرده باشد!

شمش های طلا در حال حاضر عمدتاً به عنوان سرمایه گذاری یا ذخیره ارزش استفاده می شود. آنها در فرمت ها و اندازه های مختلف وجود دارند که هر کدام دارای ویژگی ها و مزایای خاص خود هستند. این فصل به بررسی جزئیات شمش‌های طلا می‌پردازد و گزینه‌های موجود در دسترس شما را به عنوان یک سرمایه‌گذار جدید که به دنبال خرید شمش‌های طلا با درجه سرمایه‌گذاری است، رفع می‌کند.

خرید شمش طلا

درجه سرمایه گذاری طلا

طلای مورد استفاده در جواهرات به قیراط مشخص می شود. 14، 18، 22، 24 عیار و غیره که به خلوص فلز اشاره دارد. به عنوان مثال، طلای 18 عیار 75 درصد طلای خالص است، در حالی که طلای 24 عیار نشان دهنده خلوص 99 درصد است. این تغییرات به این دلیل است که جواهرات طلا با فلزات دیگری مانند نقره، مس یا پلاتین آلیاژ می شوند تا آن را تقویت کنند و همچنین رنگ های مختلفی مانند طلای سفید، طلای صورتی و غیره ایجاد کنند.

طلای درجه سرمایه گذاری طلای جامد خالص با بالاترین خلوص 99.99 درصد است. این همان چیزی است که به عنوان شمش طلا نیز شناخته می شود و به شکل شمش طلا یا سکه طلا می آید. ارزش سکه ها و شمش های شمش طلا به قیمت لحظه ای طلا و همچنین حق بیمه اضافی برای پوشش هزینه های تولید، جابجایی، حمل و نقل و سود فروشنده بستگی دارد. طلای درجه سرمایه گذاری توسط بانک ها، دولت ها و سرمایه گذاران فردی ذخیره می شود و تنها شکلی است که به عنوان سرمایه گذاری در نظر گرفته می شود.

به عنوان یک سرمایه گذار جدید در شمش طلا:

  1. چگونه می توانید شمش های طلا با درجه سرمایه گذاری را شناسایی کنید؟
  2. چه شکل، اندازه و وزن شمش های طلا را می توانید انتخاب کنید؟
  3. میله های شما باید از کدام پالایشگاه یا نعناع باشد؟
  4. چگونه بهترین شمش های طلا را برای خرید، ذخیره یا فروش انتخاب می کنید؟
  5. آیا بین داشتن شمش طلا و سکه طلا تفاوتی وجود دارد؟

با وجود گزینه های متعدد و احتمالاً گیج کننده موجود، خرید شمش طلا به عنوان یک سرمایه گذار جدید بسیار ساده است.

شمش های طلا چیست؟

شمش های طلا معمولاً یک بلوک مستطیل شکل و یکنواخت از طلا با ظرافت 99.99٪ هستند. شمش‌های طلا در اندازه‌ها و وزن‌های مختلف ساخته می‌شوند تا با ترجیح هر سرمایه‌گذاری مطابقت داشته باشند. اندازه های محبوب مانند 1 اونس، 10 اونس، 1 کیلو و 400 اونس .999 شمش طلای خالص هستند که توسط ضرابخانه های دولتی و خصوصی در سراسر جهان عرضه می شوند. شمش‌های طلای کوچک‌تر ممکن است ضرب شوند (با استفاده از ماشین‌های سنگین به شکل فشرده درآیند) در حالی که شمش‌های طلای بزرگ‌تر معمولاً با ریختن طلای مذاب در قالب ریخته می‌شوند.

اکثر شمش های طلای درجه سرمایه گذاری از نظر خصوصیات بسیار شبیه به هم هستند. برای شمش های طلا، وزن، خلوص و در نتیجه ارزش فلز گرانبها ملاحظات اولیه است. برای اینکه شمش طلا به عنوان درجه سرمایه گذاری پذیرفته شود، باید شکل، خلوص، وزن و مخصوصاً برای شمش های بزرگتر دارای شماره سریال باشد. نام و نشان ضرابخانه یا پالایشگاه مستقل نیز روی هر میله حک شده است. این اقدامات برای جلوگیری از جعل و کمک به اطمینان از اصالت استفاده می شود.

بنابراین میله های شمش درجه سرمایه گذاری به راحتی قابل شناسایی، تأیید، ردیابی، به راحتی احراز هویت و مایع هستند. تمام پالایشگاه ها و ضرابخانه های دولتی به رسمیت شناخته شده از استانداردهای سختگیرانه پیروی می کنند و شمش های طلای آنها در سطح بین المللی پذیرفته شده است و می توان به راحتی خرید و فروش کرد.

شمش های شمش طلا که به طور جداگانه 400 اونس وزن دارند، به عنوان شمش های تحویل خوب لندن شناخته می شوند و رایج ترین شکلی هستند که توسط صندوق های بزرگ، سرمایه گذاران نهادی، بانک های مرکزی و دولت ها نگهداری و معامله می شوند.

چگونه طلا اندازه گیری می شود: اونس تروی

طلا و سایر فلزات گرانبها در اونس تروی که معادل 31.1 گرم است اندازه گیری می شود. اونس تروی با اونس معمولی یا آویردوپویس که برابر با 28.35 گرم است متفاوت است. اونس تروی معیار رسمی تمام فلزات گرانبها در بریتانیا از قرن شانزدهم و پس از آن در سراسر جهان بوده است. از طرف دیگر، اونس avoirdupois یا اونس معمولی برای اندازه گیری همه کالاها یا محصولات دیگر استفاده می شود. بنابراین، اونس تروی سنگین تر از اونس آویردوپویس است.

تفاوت بین شمش یا شمش طلا چیست؟

شمش طلا با درجه سرمایه گذاری با شمش طلا متفاوت است. کلمه شمش یک اصطلاح قدیمی اروپایی و شرقی است که برای توصیف فلزات، غیر فلزات یا فلزات گرانبها که به شکل خاصی ریخته می شوند استفاده می شود. شمش ها معمولاً محصول نهایی نیستند، اما به شکلی ریخته می شوند که برای پردازش بیشتر در جواهرات و سایر محصولات یا حمل و نقل و ذخیره سازی مناسب باشد. شمش ها به طور کلی دارای مهر تایید کننده خلوص فلز نیستند، بلکه صرفاً با نام سازنده و وزن آنها برچسب گذاری می شوند. بنابراین از شمش طلا به عنوان طلای درجه سرمایه گذاری استفاده نمی شود زیرا شکل، وزن، خلوص و پالایش آن به طور دقیق مشخص نشده است.

چگونه میله های طلا ساخته می شوند: شمش های طلا ریخته گری و ضرب شده

از زمان کشف آن، هزاران سال پیش، فرآیندهای پالایش طلا و ضرب شمش های طلا بارها بهبود یافته و تکامل یافته است. علیرغم پیشرفت های تکنولوژیکی، پالایش طلا هنوز از روش های اساسی استفاده می کند که در طول اعصار به کمال رسیده اند. دو راه اصلی برای انجام این کار از طریق ریخته گری و ضرب کردن است.

میله های ریخته گری طلا

این یک فرآیند پالایش است که تقریباً 6000 سال است که مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین به عنوان "قالبی" یا "ریخته شده" شناخته می شود، این یک روش ساده است که برای پالایش تقریباً هر فلزی استفاده می شود. طلا تا زمانی که به مایع تبدیل شود تا دمای بالا گرم می شود. ذوب فلز اجازه می دهد تا ناخالصی ها و سایر مواد از فلز خالص جدا شوند. سپس فلز مذاب در قالب ریخته می شود و در آنجا به سرعت سرد می شود و به شکل قالب جامد می شود. سپس فلز جامد به عنوان میله ریخته گری از قالب خارج می شود و با جزئیات ساده میله و نام سازنده حک می شود. میله‌های ریخته‌گری طلا در اطراف لبه‌ها ناهموار هستند، اما به دلیل فرآیند ریخته‌گری سریع و ساده‌ای که برای ساخت آنها استفاده می‌شود، حق بیمه کمتری دارند. بنابراین، می توان آنها را نزدیک به قیمت نقدی خریداری کرد.

شمش طلا ضرب شده

ضرب شمش طلا یک فرآیند پیچیده، پرهزینه و زمان بر است که برای تولید طلای با کیفیت بالا و درجه سرمایه گذاری مورد استفاده قرار می گیرد. بر خلاف ریخته‌گری، براق کردن، پایانی درخشان و درخشان و بدون هیچ گونه عیب و نقصی را به ارمغان می‌آورد. میله هایی با اندازه مشابه با عرض، طول و ارتفاع دقیق کاملاً یکسان هستند. شمش‌های طلای ضرب‌شده در پالایشگاه‌های مدرن ضرب می‌شوند، جایی که به صورت جداگانه ثبت، امضا و در حضور ارزیاب‌های مستقل مهر و موم می‌شوند. برخی از میله های ضرب شده نیز برای جلوگیری از آسیب به طور ایمن بسته بندی شده اند و نمی توان آنها را با دستان خالی لمس کرد. اگرچه شمش‌های طلای ضرب‌شده حق بیمه کمی بالاتر از شمش‌های ریخته‌گری طلا دارند، اما ارزش فروش مجدد بهتری دارند.

قیمت شمش طلا

فرمت های محبوب شمش های طلا

شمش‌های طلا در اندازه‌ها و وزن‌های مختلف طراحی می‌شوند تا با ترجیحات هر سرمایه‌گذاری مطابقت داشته باشند. ابعاد دقیق شمش طلا به پالایشگاهی که از آن می آید و ضرب یا ریختگی آن بستگی دارد. شمش های طلا ریخته گری عموماً ضخیم تر و بزرگتر از شمش های تراش خورده هستند.

اگر می خواهید شمش طلا بخرید، می توانید شمش های کوچکتر مانند 1 اونس یا 10 اونس را انتخاب کنید یا شمش های بزرگتر مانند شمش های 100 اونسی یک کیلویی را انتخاب کنید. خرید یک نوع میله نسبت به نوع دیگر مزایایی دارد، اما ابتدا اجازه دهید اندازه های مختلف موجود در بازار را در نظر بگیریم:

شمش طلا یک اونس:این محبوب ترین نوع شمش طلا است و وزن آن دقیقاً یک اونس تروی یا 31.107 گرم است. شمش های طلای یک اونس نازک و مستطیل شکل با لبه های مخروطی و اندازه متوسط یک کارت اعتباری است. شمش های طلای یک اونس بسته به نعناع می تواند از نظر اندازه و شکل متفاوت باشد، اما همه آنها دقیقاً حاوی یک اونس طلا با ظرافت بین 99.95٪ تا 99.99٪ هستند. برای مثال، یک میله کانگورو یک اونس نعناع پرث دارای ابعاد 41.60 میلی متر در 24.60 میلی متر در 1.71 میلی متر است.

در صورت تمایل به مشاوره در مورد خرید محصولات با شماره تلفن 02188314479 تماس بگیرید.  دو     +   =   پنج  


خانه سکه ایران