ورود / ثبت نام

خواص، رخدادها و کاربردهای طلا چیست

  • جمعه 30 دی 1401 | 15:33
  • 2.12 از 5 بوسیله 4 رای
    |
خواص، رخدادها و کاربردهای طلا چیست

بدون شک طلا یک فلز است. این بخشی از فلزات واسطه است و در همان ستون جدول تناوبی قرار می گیرد که دو فلز گرانبهای بعدی نقره و مس در آن قرار می گیرند. از آنجایی که اعضای گروهی که طلا در آن یافت می شود اغلب برای تولید پول استفاده می شود، کل گروه را "فلز سکه ای" نامیده اند.

چرا گران است؟

وجود نسبتا کمیاب در پوسته زمین یکی از دلایل عمده گرانی طلا است. علاوه بر این، ارزش والای آن در خلق جواهرات، آن را با نشان «گران قیمت» مزین می کند. بدیهی است که کمیاب بودن این فلز بسیار گرانبها به قیمت بالای آن کمک می کند. علاوه بر این، تقاضای بیش از حد طلا بدون توجه به منطقه و فرهنگ و تمایل به انباشت بیشتر و بیشتر آن به سادگی قیمت آن را افزایش می دهد. یک مطالعه نشان داد که طلا 30٪ از کل سرمایه گذاری هندی ها را به خود اختصاص می دهد که فقط دو برابر سرمایه گذاری آنها در املاک و مستغلات است.

کجا به وفور یافت می شود؟

حوضه Witwatersrand، واقع در ژوهانسبورگ، آفریقای جنوبی، غنی ترین نقطه طلایی است که تاکنون شناسایی شده است. این حوضه تقریباً 40 درصد از کل طلای استخراج شده را تولید می کند. تولید طلای آفریقای جنوبی در سال 1970، 79 درصد از تولید جهانی طلا را به خود اختصاص داد. در حال حاضر، چین با استخراج حدود 355000 کیلوگرم طلا در سال، از جایگاه نخست برخوردار است.

منشا این فلز بسیار گرانبها

طلا یکی از اولین فلزاتی است که برای نسل بشر شناخته شده است که منشأ آن به 3400 سال قبل از میلاد باز می گردد و اعتبار کشف آن به مصریان می رسد. استفاده از طلا در دوران حکومت شاه فرعون و توت عنخ آمون اوج را لمس کرد. در فاصله سالهای 1848 تا 1855، مردمی از ایالات متحده و خارج از کشور برای طلا به کالیفرنیا مهاجرت کردند و این مهاجرت در تاریخ به عنوان راش طلای کالیفرنیا شناخته می شود.

در حال حاضر، چین، استرالیا و ایالات متحده سه کشور برتری هستند که طلا در آنها بیش از حد یافت می شود در حالی که کانادا، ایالات متحده و بریتانیا بزرگترین صادرکنندگان طلا در سراسر جهان هستند.

خواص، رخدادها و کاربردها

طلا یکی از متراکم ترین فلزات است. رسانای خوبی برای گرما و الکتریسیته است. همچنین نرم و شکل پذیرترین و انعطاف پذیرترین عناصر است. یک اونس (31.1 گرم؛ طلا با اونس تروی وزن می شود) را می توان تا 187 فوت مربع (حدود 17 متر مربع) در ورقه های بسیار نازک به نام ورق طلا شکست داد.

شمش طلا

طلا به دلیل ویژگی‌های منحصربه‌فردش، ماده‌ای است که در ازای کالاها و خدمات مورد پذیرش جهانی قرار گرفته است. به شکل سکه یا شمش، طلا گهگاه نقش اصلی را به عنوان یک ارز با ارزش بالا ایفا کرده است، اگرچه نقره به طور کلی وسیله استاندارد پرداخت در سیستم های تجاری جهان بود. طلا زمانی که در قرن نوزدهم گسترده شد، به عنوان پشتیبان برای سیستم‌های ارز کاغذی عمل کرد و از دهه 1870 تا جنگ جهانی اول، استاندارد طلا مبنای ارزهای جهانی بود. اگرچه نقش رسمی طلا در سیستم پولی بین‌المللی تا دهه 1970 به پایان رسیده بود، این فلز همچنان یک دارایی ذخیره بسیار مورد توجه است و تقریباً 45 درصد از کل طلای جهان توسط دولت‌ها و بانک‌های مرکزی برای این منظور نگهداری می‌شود. طلا هنوز توسط همه کشورها به عنوان وسیله ای برای پرداخت بین المللی پذیرفته می شود. 

هنگامی که طلا از اعماق زیاد با مواد معدنی دیگر، در محلول آبی حمل می شد و بعداً رسوب می کرد، رگه ها به شکل طلا غنی می شدند. طلای موجود در سنگ ها معمولاً به صورت دانه های پراکنده نامرئی، به ندرت به صورت تکه های به اندازه کافی بزرگ و حتی به ندرت به صورت توده ها یا رگه ها ظاهر می شود. کریستال هایی با قطر حدود 2.5 سانتی متر (1 اینچ) یا بیشتر در کالیفرنیا یافت شده اند. توده هایی که برخی از آنها حدود 90 کیلوگرم (200 پوند) هستند از استرالیا گزارش شده است.

قیمت شمش طلا

ترکیبات

حالت های اکسیداسیون مشخصه طلا 1+ (ترکیبات اوروس) و +3 (ترکیبات اوریک) است. حالت +1 به طور کلی کاملاً ناپایدار است و بیشتر شیمی طلا شامل حالت +3 است. طلا به راحتی از هر فلز دیگری با احیا از محلول جابجا می شود. حتی پلاتین یون های Au3+ را به طلای فلزی تبدیل می کند.

 

در میان ترکیبات نسبتا معدود طلا که از اهمیت عملی برخوردار هستند، کلرید طلا (I)، AuCl است. کلرید طلا (III)، AuCl3. و اسید کلروریک، HAuCl4. در ترکیب اول طلا در حالت اکسیداسیون 1+ و در دو حالت آخری حالت 3+ است. هر سه ترکیب در پالایش الکترولیتی طلا نقش دارند. سیانو اورات پتاسیم، K[Au(CN)2]، اساس اکثر حمام‌های آبکاری طلا است (محلولی که هنگام آبکاری طلا استفاده می‌شود). چندین ترکیب آلی طلا کاربردهای صنعتی دارند. به عنوان مثال، مرکاپتیدهای طلا، که از ترپن های سولفوره به دست می آیند، در محلول های آلی خاصی حل می شوند و برای تزئین ظروف چینی و شیشه ای استفاده می شوند.

خرید شمش طلا

در صورت تمایل به مشاوره در مورد خرید محصولات با شماره تلفن 02188314479 تماس بگیرید.  +     یک   =   3  


خانه سکه ایران