ورود / ثبت نام

8 دلیل خوب برای خرید طلا | شمش بخریم یا سکه؟

  • پنج شنبه 22 دی 1401 | 14:07
  • 2.28 از 5 بوسیله 9 رای
    |
8 دلیل خوب برای خرید طلا | شمش بخریم یا سکه؟

طلا به دلیل ارزش و تاریخ غنی خود در سراسر جهان مورد احترام است که هزاران سال است با فرهنگ ها در هم تنیده شده است. سکه های حاوی طلا در حدود سال 650 قبل از میلاد ظاهر شدند و اولین سکه های طلای خالص در زمان فرمانروایی کرزوس پادشاه لیدیا حدود 100 سال بعد ضرب شد. در طول قرن ها، مردم به دلایل مختلف به نگهداری طلا ادامه داده اند. جوامع و در حال حاضر اقتصادها، برای طلا ارزش قائل شده اند، بنابراین ارزش آن را تداوم می بخشند. این فلزی است که وقتی دیگر اشکال ارز کار نمی کنند، دوباره به آن می افتیم، به این معنی که همیشه ارزشی به عنوان بیمه در برابر روزهای سخت دارد. در زیر هشت دلیل عملی برای فکر کردن به داشتن مقداری طلا در امروز آورده شده است.

تاریخچه حفظ ارزش آن

برخلاف ارز کاغذی، سکه یا سایر دارایی ها، طلا ارزش خود را در طول اعصار حفظ کرده است. مردم طلا را راهی برای انتقال و حفظ ثروت خود از نسلی به نسل دیگر می دانند. از زمان های قدیم، مردم برای خواص منحصر به فرد این فلز گرانبها ارزش قائل بوده اند. طلا خورده نمی شود و می توان آن را روی شعله معمولی ذوب کرد و کار با آن و مهر زدن به عنوان سکه را آسان می کند. علاوه بر این، طلا برخلاف سایر عناصر دارای رنگ منحصر به فرد و زیبایی است. اتم‌های طلا سنگین‌تر هستند و الکترون‌ها سریع‌تر حرکت می‌کنند و مقداری نور را جذب می‌کنند. فرآیندی که برای کشف نظریه نسبیت انیشتین انجام شد.

ضعف دلار آمریکا

اگرچه دلار آمریکا یکی از مهم‌ترین ارزهای ذخیره جهان است، اما زمانی که ارزش دلار در برابر سایر ارزها مانند سال‌های 1998 تا 2008 کاهش می‌یابد، اغلب مردم را به سمت امنیت طلا سوق می‌دهد که قیمت طلا را افزایش می‌دهد. قیمت طلا بین سال‌های 1998 و 2008 تقریباً سه برابر شد و در اوایل سال 2008 به نقطه عطف 1000 دلار در هر اونس رسید و بین سال‌های 2008 و 2012 تقریباً دو برابر شد و به بالای مرز 2000 دلار رسید.

کاهش ارزش دلار آمریکا به دلایل مختلفی از جمله کسری بودجه و تجاری این کشور و افزایش زیادی در عرضه پول رخ داد.

پوشش تورمی

طلا از لحاظ تاریخی یک محافظ عالی در برابر تورم بوده است، زیرا قیمت آن با افزایش هزینه های زندگی افزایش می یابد. طی 50 سال گذشته، سرمایه گذاران شاهد افزایش قیمت طلا و سقوط بازار سهام در سال های پر تورم بوده اند. این به این دلیل است که وقتی ارز فیات قدرت خرید خود را در اثر تورم از دست می‌دهد، طلا به واحدهای ارزی قیمت‌گذاری می‌شود و بنابراین همراه با هر چیز دیگری به وجود می‌آید. علاوه بر این، طلا به‌عنوان یک ذخیره‌کننده ارزش خوب در نظر گرفته می‌شود، بنابراین ممکن است مردم زمانی که معتقدند پول محلی‌شان ارزش خود را از دست می‌دهد، به خرید طلا تشویق شوند.

محافظت در برابر تورم

تورم به‌عنوان دوره‌ای تعریف می‌شود که در آن قیمت‌ها کاهش می‌یابد، زمانی که فعالیت‌های تجاری کند می‌شود و اقتصاد تحت فشار بدهی‌های بیش از حد قرار می‌گیرد، که از زمان رکود بزرگ دهه 1930 در سطح جهانی دیده نشده است (اگرچه پس از بحران مالی سال 2008 کاهش تورم کمی رخ داد. در برخی از نقاط جهان). در دوران رکود، قدرت خرید نسبی طلا افزایش یافت در حالی که قیمت‌های دیگر به شدت کاهش یافت. این به این دلیل است که مردم برای احتکار پول نقد انتخاب می کردند و امن ترین مکان برای نگهداری پول نقد در آن زمان طلا و سکه طلا بود.

خرید شمش طلا

عدم قطعیت ژئوپلیتیکی

طلا نه تنها در زمان عدم اطمینان مالی، بلکه در زمان عدم اطمینان ژئوپلیتیک ارزش خود را حفظ می کند. اغلب به آن "کالای بحران" می گویند، زیرا وقتی تنش های جهانی بالا می رود، مردم به سمت امنیت نسبی آن فرار می کنند. در چنین مواقعی، اغلب از سایر سرمایه گذاری ها بهتر عمل می کند. به عنوان مثال، قیمت طلا در سال جاری در واکنش به بحرانی که در اتحادیه اروپا رخ داد، تغییرات قیمتی عمده ای را تجربه کرد. قیمت آن اغلب زمانی بیشترین افزایش را دارد که اعتماد به دولت ها پایین باشد.

محدودیت های عرضه

بخش عمده ای از عرضه طلا در بازار از دهه 1990 از طریق فروش شمش طلا از خزانه های بانک های مرکزی جهانی تامین می شود. این فروش توسط بانک های مرکزی جهانی در سال 2008 بسیار کاهش یافت. همزمان، تولید طلای جدید از معادن از سال 2000 کاهش یافته بود. طبق گزارش BullionVault.com، تولید سالانه استخراج طلا از 2573 متریک تن در سال 2000 به 2444 تن کاهش یافت. در سال 2007 (با این حال، طبق گزارش سازمان زمین شناسی ایالات متحده، طلا در سال 2011 با تولید نزدیک به 2700 تن افزایش یافت.)

تولید یک معدن جدید ممکن است بین 5 تا 10 سال طول بکشد. به عنوان یک قاعده کلی، کاهش عرضه طلا باعث افزایش قیمت طلا می شود.

تقاضای در حال رشد

در سال های گذشته، افزایش ثروت اقتصادهای بازارهای نوظهور باعث افزایش تقاضا برای طلا شد. در بسیاری از این کشورها، طلا در فرهنگ در هم تنیده شده است. در چین، جایی که شمش های طلا شکل سنتی پس انداز است، تقاضا برای طلا ثابت بوده است. هند دومین کشور مصرف کننده طلا در جهان است. در آنجا کاربردهای زیادی دارد، از جمله جواهرات. به این ترتیب، فصل عروسی هند در ماه اکتبر به طور سنتی زمانی از سال است که بیشترین تقاضای جهانی برای طلا را دارد.

تقاضا برای طلا نیز در میان سرمایه گذاران افزایش یافته است. بسیاری کالاها، به ویژه طلا را به عنوان یک طبقه سرمایه گذاری می بینند که باید به آن وجوه تخصیص داده شود. در واقع، SPDR Gold Trust، یکی از بزرگترین ETF ها در ایالات متحده و همچنین بزرگترین دارنده شمش طلا در جهان از سال 2019 شد.

تنوع سبد

کلید تنوع یافتن سرمایه گذاری هایی است که ارتباط نزدیکی با یکدیگر ندارند. طلا از لحاظ تاریخی همبستگی منفی با سهام و سایر ابزارهای مالی داشته است. تاریخ اخیر این را نشان می دهد:

  1. دهه 1970 برای طلا عالی بود، اما برای سهام وحشتناک بود.
  2. دهه های 1980 و 1990 برای سهام فوق العاده بود، اما برای طلا وحشتناک بود.
  3. در سال 2008 با مهاجرت مصرف کنندگان به طلا، سهام به میزان قابل توجهی کاهش یافت.
  4. سرمایه گذاران دارای تنوع مناسب طلا را با سهام و اوراق قرضه در یک صفحه ترکیب می کنند
قیمت شمش طلا

در صورت تمایل به مشاوره در مورد خرید محصولات با شماره تلفن 02188314479 تماس بگیرید.  شش     -   =   1  


خانه سکه ایران