ورود / ثبت نام

چه چیزی باعث افزایش قیمت طلا می شود؟

  • شنبه 10 دی 1401 | 18:53
  • 2 از 5 بوسیله 3 رای
    |
چه چیزی باعث افزایش قیمت طلا می شود؟

امروزه، طلا نه تنها برای مقاصد سرمایه گذاری و ساخت جواهرات، بلکه در ساخت وسایل الکترونیکی و پزشکی خاص نیز مورد استفاده قرار می گیرد. طلا (تا مارس 2021) بیش از 1700 دلار در هر اونس بود و در حالی که بیش از 300 دلار نسبت به سپتامبر 2020 کاهش داشت، هنوز به میزان قابل توجهی از سطح زیر 100 دلار که 50 سال پیش مشاهده شده بود، افزایش یافت. چه عواملی باعث افزایش قیمت این فلز گرانبها در طول زمان می شود؟

اقلام کلیدی

  1. سرمایه گذاران مدت ها شیفته طلا بوده اند و قیمت این فلز در 50 سال گذشته به میزان قابل توجهی افزایش یافته است.
  2. مانند بسیاری از کالاها، عرضه و تقاضا بسیار مهم است، اما طلا نیز ارزش اضافی را حفظ می کند.
  3. خزانه های دولتی و بانک های مرکزی یکی از منابع مهم تقاضا برای فلز را تشکیل می دهند.
  4. تقاضای سرمایه گذاری، به ویژه از سوی صندوق های ETF بزرگ، یکی دیگر از عوامل زیربنایی قیمت طلا است.
  5. طلا گاهی اوقات در مقابل دلار آمریکا حرکت می کند، زیرا این فلز بر اساس دلار است و آن را به عنوان محافظی در برابر تورم تبدیل می کند.
  6. عرضه طلا عمدتاً ناشی از تولید معادن است که از سال 2016 کاهش یافته است.
خرید شمش طلا

ذخایر بانک مرکزی

بانک‌های مرکزی ارزهای کاغذی و طلا را ذخیره می‌کنند. همانطور که بانک‌های مرکزی ذخایر پولی خود را متنوع می‌کنند - به دور از ارزهای کاغذی که انباشته کرده‌اند و به طلا تبدیل می‌شوند - قیمت طلا معمولاً افزایش می‌یابد. بسیاری از کشورهای جهان ذخایری دارند که عمدتاً از طلا تشکیل شده است.

بلومبرگ گزارش داد که بانک‌های مرکزی جهانی بیشترین طلا را از زمان کنار گذاشتن استاندارد طلا توسط ایالات متحده در سال 1971 انجام داده‌اند، در حالی که ارقام سال 2019 نسبت به رکورد 50 ساله سال 2018 اندکی کاهش یافته است. بر اساس گزارش شورای جهانی طلا، ترکیه بزرگترین خریدار طلا در سال 2019 بوده و پس از آن روسیه، لهستان و چین قرار دارند. در مجموع، دولت‌ها در سال 2019 در مجموع 650 تن طلا خریداری کردند که نسبت به 656 تن طلا در سال 2018 کاهش نسبتاً کمی داشت و همچنان به بالاترین حد خود در 50 سال گذشته نزدیک است.

ارزش دلار آمریکا

قیمت طلا به طور کلی با ارزش دلار آمریکا رابطه معکوس دارد زیرا این فلز بر اساس دلار است. اگر همه چیز برابر باشد، دلار آمریکا قوی‌تر قیمت طلا را پایین‌تر و کنترل‌تر نگه می‌دارد، در حالی که دلار ضعیف‌تر احتمالاً قیمت طلا را از طریق افزایش تقاضا افزایش می‌دهد (زیرا زمانی که دلار ضعیف‌تر است، می‌توان طلا بیشتری خریداری کرد. ).

در نتیجه، طلا اغلب به عنوان پوششی در برابر تورم تلقی می شود. تورم زمانی است که قیمت‌ها افزایش می‌یابد و به همان ترتیب با کاهش ارزش دلار، قیمت‌ها افزایش می‌یابد. با افزایش نرخ تورم، قیمت طلا نیز افزایش می یابد.

تقاضای جهانی جواهرات و صنعتی

طبق اعلام شورای جهانی طلا، در سال 2019، جواهرات تقریباً نیمی از تقاضای طلا را تشکیل می دادند که در مجموع بیش از 4400 تن بود. هند، چین و ایالات متحده مصرف کنندگان بزرگ طلا برای جواهرات از نظر حجم هستند. 7.5 درصد دیگر از تقاضا به فناوری و استفاده های صنعتی برای طلا نسبت داده می شود، جایی که از آن در ساخت تجهیزات پزشکی مانند استنت ها و لوازم الکترونیکی دقیق مانند واحدهای GPS استفاده می شود.بنابراین، قیمت طلا می تواند تحت تأثیر نظریه اولیه عرضه و تقاضا باشد. با افزایش تقاضا برای کالاهای مصرفی مانند جواهرات و لوازم الکترونیکی، قیمت طلا می تواند افزایش یابد.

حفاظت از ثروت

در دوران عدم اطمینان اقتصادی، همانطور که در دوران رکود اقتصادی مشاهده می شود، افراد بیشتری به دلیل ارزش پایدار طلا به سرمایه گذاری روی طلا روی می آورند. طلا اغلب به عنوان "پناهگاه امن" برای سرمایه گذاران در زمان های آشفته در نظر گرفته می شود. هنگامی که بازده مورد انتظار یا واقعی اوراق قرضه، سهام و املاک کاهش می یابد، علاقه به سرمایه گذاری طلا می تواند افزایش یابد و قیمت آن را افزایش دهد. طلا می تواند به عنوان پوششی برای محافظت در برابر رویدادهای اقتصادی مانند کاهش ارزش پول یا تورم استفاده شود. علاوه بر این، طلا به عنوان محافظت در طول دوره های بی ثباتی سیاسی نیز در نظر گرفته می شود.

قیمت شمش طلا

تقاضای سرمایه گذاری

طلا همچنین شاهد تقاضای صندوق‌های قابل معامله در بورس است که فلز را نگه می‌دارند و سهامی را منتشر می‌کنند که سرمایه‌گذاران می‌توانند بخرند و بفروشند. SPDR Gold Trust (GLD) بزرگترین است و دارای بیش از 1078 تن طلا در مارس 2021 است.بر اساس گزارش شورای جهانی طلا، در مجموع، خرید طلا از وسایل نقلیه سرمایه گذاری مختلف در سال 2019، 1271.7 تن بوده است. بیش از 29 درصد از کل تقاضا برای طلا را نشان می دهد.

تولید طلا

بازیگران اصلی در استخراج طلا در سراسر جهان عبارتند از: چین، آفریقای جنوبی، ایالات متحده، استرالیا، روسیه و پرو. تولید طلای جهان بر قیمت طلا اثر می‌گذارد که نمونه دیگری از عرضه تامین تقاضا است. تولید معدن طلا در سال 2018 تقریباً 3260 تن بود. با این حال، علیرغم افزایش در یک بازه ده ساله، تولید معدن طلا از سال 2016 تغییر قابل توجهی نداشته است.

یکی از دلایل این است که "طلای آسان" قبلا استخراج شده است. معدنچیان اکنون برای دسترسی به ذخایر طلای با کیفیت باید عمیق‌تر حفاری کنند. این واقعیت که دسترسی به طلا چالش برانگیزتر است، مشکلات بیشتری را ایجاد می کند: معدنچیان در معرض خطرات بیشتری قرار می گیرند و اثرات زیست محیطی افزایش می یابد. به طور خلاصه، برای بدست آوردن طلای کمتر هزینه بیشتری دارد. اینها به هزینه های تولید معدن طلا می افزاید و گاهی اوقات منجر به افزایش قیمت طلا می شود.

جمع بندی نهایی

ما مدت‌هاست که شیفته طلا بوده‌ایم و احتمالاً همچنان خواهیم بود. امروزه تقاضا برای طلا، میزان طلا در ذخایر بانک مرکزی، ارزش دلار آمریکا و تمایل به نگهداری طلا به عنوان پوششی در برابر تورم و کاهش ارزش پول، همگی به افزایش قیمت این فلز گرانبها کمک می کنند.

در صورت تمایل به مشاوره در مورد خرید محصولات با شماره تلفن 02188314479 تماس بگیرید.  +     سه   =   سه  


خانه سکه ایران