ورود / ثبت نام

هدیه به داماد در شب یلدا | بهترین هدیه با قیمتی مناسب

 • چهارشنبه 23 آذر 1401 | 16:46
 • 3.12 از 5 بوسیله 4 رای
  |
هدیه به داماد در شب یلدا | بهترین هدیه با قیمتی مناسب

شب یلدا یا شب چله توسط مردم ایران در طولانی ترین شب سال در نقاط مختلف ایران برگزار می شود. تاریخ شب یلدا در 21 دسامبر است. در آخرین شب پاییز که انقلاب زمستانی ایرانی است. در شب های سرد زمستان، این جشن سنتی با دور هم جمع شدن، گرما را به دل مردم می آورد.

 • نوع: جشن سنتی ایرانی
 • مکان: سراسر ایران
 • تاریخ برگزاری: 30 آذر

تاریخچه جشنواره از طریق داستان های باستانی

تاریخچه جشن شب یلدا به گذشته های بسیار دور برمی گردد. برخی از باستان شناسان معتقدند که مربوط به 7000 سال پیش، دوره ماقبل تاریخ است. حداقل می دانیم که جشن رسمی شب یلدا در 500 سال قبل از میلاد مسیح برگزار شده است. در دوران داریوش مردم در دوران باستان تاریکی را نماد شر و نور را نماد میترا، خدای نور زرتشتی می دانستند. در نتیجه طولانی‌تر نشان‌دهنده پیروزی خداوند است و شب‌های طولانی‌تر نشانه پیروزی شیطان است. ایرانیان می دانستند که پس از انقلاب زمستانی ایرانی، شب ها کوتاه تر می شوند. بلندترین شب سال، شب یلدا با پیروزی نور و تولد میترا به پایان می رسد. بنابراین آنها تولد میترا و پیروزی نور بر تاریکی شیطان را هر سال با هم جشن گرفتند. این یک باور قدیمی بود که وقتی کسی نیاز به محافظت از شر دارد، بهتر است با هم باشیم. پس از طلوع خورشید، نور می درخشد و نیکی پیروز می شود. داریوش بزرگ، شاهنشاه ایران را تصور کنید و در زمان سلطنت او مهمان کاخ شاهنشاهی ایران هستید. اعتقاد بر این است که الهه نور امشب متولد شده است. از این رو مردم دور آتش در مرکز شهر خود جمع می شوند. امپراطور با یک مهمانی بزرگ به افتخار میترا، الهه نور، میزبان شماست. در گوشه ای از این کاخ سلطنتی گروهی از نوازندگان در حال نواختن آلات موسیقی سنتی ایرانی هستند.

در این میان، انبوهی از رقصندگان با لباس های رنگارنگ، هماهنگ با موسیقی در حال تکان دادن هستند و تماشاگران به تار بهشتی گوش می دهند. شادی در چشمان آنها منعکس می شود. در حالی که مردم در حال لذت بردن و رقصیدن هستند، خدمتکاران مشغول تهیه شام هستند. حتی آتش در لوستر کریستالی در حال رقصیدن است، در حالی که عطری لطیف در هوا معلق است.

نزدیک نیمه شب است اما جشن یلدا به پایان خود نرسیده است. شما به همراه مردم از شهر به سمت کوهپایه ها می روید تا طلوع خورشید را تماشا کنید. مردم منتظرند خورشید یک بار دیگر بال هایش را در آسمان بگشاید. آنها می خواهند دعا کنند تا میترا بر شیطان پیروز شود و نور بر تاریکی پیروز شود. همانطور که شعار بالا می رود، می توانید پرتوهای درخشان را بر فراز کوه ها ببینید. به نظر می رسد خورشید با نیزه های طلایی با تاریکی شیطان می جنگد و هر پرتو زخمی است بر بدن شیطان. صبح با یک سکوت موسیقایی فرا می رسد. شعارها شبیه لالایی می شوند. بنابراین بیدار نگه داشتن خود دشوار است.

از دیرباز جشن شب یلدا در ایران باستان برگزار می شد و به تدریج به یکی از جشن های سنتی ایرانی تبدیل شد. اما در دوره های مختلف تغییر کرد. برخی از قسمت های جشن یلدا پیش از این رایج نبود. به عنوان مثال، خواندن اشعار حافظ سالهاست که در جشن یلدا رایج بوده است.

ایرانیان جشن شب یلدا را زنده نگه می دارند تا دل به دل به یکدیگر پیوند بزنند. علاوه بر این، آنها می خواهند به یاد داشته باشند که حتی طولانی ترین و تاریک ترین شب ها نیز با نور عشق و اجتماع به پایان می رسد.

فرهنگ و فضای این جشنواره

 • فقط چند ساعت بعد از شام شب چله، خانه بزرگترها مملو از زندگی است و فرزندان و نوه ها به خانه پدربزرگ و مادربزرگ مهربانشان می آیند. در فرهنگ ایرانی هیچ چیز مهمتر از خانواده نیست. سعی می کنند این شب طولانی و سرد زمستانی را در کنار هم با شادی و آرامش سپری کنند.
 • او نیز مانند هر مادربزرگ دیگری در دنیا، برای این شب طولانی، غذاها و تنقلات بسیار خوشمزه ای آماده کرده است. به نظر می رسد همه مادربزرگ ها از دیدن غذای فرزندان دلبندشان لذت می برند. هوا پر شده از بوی شیرینی های تازه پخته شده.
 • او با قاشق نگین های قرمز براق انار بیرون آورد. اما همه می دانند که سفره یلدا بدون هندوانه قرمز و آبدار کامل نیست.
 • جوان ها دیگران را سرگرم می کنند. تخمه آفتابگردان و مخلوطی از انواع آجیل خشک (به فارسی: آجیل) در بین کودکان و بزرگسالان بسیار محبوب است. آنها در حال خوردن آجیل داستان و خاطره می گویند.

وقتی همه خانواده پر از شادی می‌شوند، یکی اشعار حافظ را می‌خواند و فرآیند «فال‌گیری» (شکل فال از طریق تفسیر شعر) را آغاز می‌کند. اگر قصد خاصی در ذهن دارید، آرزو می کنید و صفحه ای از یکی از اشعار حافظ را باز می کنید. به نظر می رسد تفسیر شعر بر اساس قصد شما شما را راهنمایی می کند. اشعار حافظ به نوعی دو لبه و مبهم است. بنابراین ایرانیان معتقدند که اشعار حافظ گویای فال است. معمولاً خواننده بزرگتر است و همه با اشتیاق به شعر گوش می دهند. در برخی خانواده ها موسیقی به دنبال اشعار است. به عبارت دیگر، اشعار حافظ و موسیقی سنتی ایرانی از هم جدا نیستند. گاهی ملودی نوستالژیک است. بنابراین همه موسیقی را زمزمه می کنند.

چه چیزی این جشنواره را خاص و منحصر به فرد می کند؟

با شرکت در این گردهمایی با جشنواره های سنتی ایرانی ارتباط برقرار کنید.

 1. گوش دادن و لذت بردن از اشعار حافظ، یکی از مشهورترین شاعران پارسی گوی.
 2. چشیدن غذاهای لذیذ ایرانی و میان وعده های ویژه شب یلدا.
 3. فرصتی برای ارتباط با جوامع محلی در یک گردهمایی سنتی خانوادگی در شب یلدا.

چرا ما اهمیت می دهیم؟

 1. زنده نگه داشتن جشن های سنتی ایرانی
 2. معرفی جشنواره شب یلدا به جهانیان و جذب مسافران خارجی به این جشنواره.
 3. ایجاد یک تجربه منحصر به فرد برای مسافران
 4. تجربه یک سفر همه جانبه از طریق تعامل با مردم محلی و تجربه لذت داشتن یک شب پر از خنده و آهنگ.
 5. تغییر چهره جهانی ایران

تبلیغ جشنواره‌ها و مکان‌های جذاب ایران به‌منظور اینکه مخاطبان در سراسر جهان بدانند ایران با تصویر رسانه‌های اصلی این کشور متفاوت است.

هدیه به عروس و داماد در شب یلدا چه چیزی می‌دهند؟

هدیه‌ی عروس در شب یلدا را در محتوای هدیه به عروس در شب یلدا بخوانید. و اما هدیه به داماد در شب یلدا هرچیزی می‌تواند باشد. از لباس‌های زمستانی یا پول نقد گرفته تا هدیه‌های نفیس مثل شمش طلا. شمش طلا یک هدیه با ارزش و مناسب با هر بودجه‌ای ست که می‌توانید به راحتی آن را از خانه سکه ایران خریداری کنید. برای خرید شمش طلا و استعلام از قیمت شمش طلا کلیک کنید.

در صورت تمایل به مشاوره در مورد خرید محصولات با شماره تلفن 02188314479 تماس بگیرید.  8     -   =   هفت  


خانه سکه ایران