ورود / ثبت نام

تاریخچه عید نوروز | عیدی چی بخریم؟

 • سه شنبه 01 آذر 1401 | 16:41
 • 4.5 از 5 بوسیله 1 رای
  |
تاریخچه عید نوروز | عیدی چی بخریم؟

زندگی مردم باستان به این بستگی داشت که بتوانند چرخه های فصول را به طور دقیق پیش بینی کنند. همه چیز در مورد ایرانیان باستان و ریشه های زرتشتی آنها به تمرکز و احترام شدید آنها به طبیعت و الگوهای چرخه ای آن برمی گردد. طی قرن‌ها مشاهدات و ضبط‌ها، آن‌ها توانستند سیستمی بیابند که به آنها کمک می‌کند زمان کاشت، آبیاری، برداشت و ذخیره مواد غذایی حیاتی خود را پیش‌بینی کنند. این سیستم باستانی شمارش چرخه های خورشید بیش از 3000 سال است که برقرار بوده است و همه چیز با نوروز آغاز شد.

تاریخچه عید نوروز

نوروز، جشن ملی ایرانیان شناخته شده ترین و مهم ترین رویداد در آسیای مرکزی است. این جشن مصادف با 21 مارس است که بهار به ایران باستان می رسد و منطقه را بسیار سرزنده و سرسبز می کند. جو کاملاً تغییر می کند، مردم در خیابان ها شادتر و خندان تر هستند. مغازه ها با وسایل نوروزی تزیین شده اند و طبیعت با این مراسم همکاری می کند. حافظ شاعر زیبای پارسی می گوید: «دوباره بهار آمد/با طلسم گل سرخ./به گونه های شادابشان نگاه کن/و گیاه تلخ غم را/از دلت کنده شود».

فرهنگ شناسی و ریشه ها

واژه نوروز در فارسی از دو کلمه «اکنون» به معنای نو و «روز» به معنای روز تشکیل شده است. "روز جدید" عنوان خوبی برای اولین روز تقویم است، اما این کلمه فقط یک روز را تعریف نمی کند. این شامل یک دوره 13 روزه برای جشن گرفتن ظهور بهار است. بنابراین اولین روز بهار هم آغاز سال نو ایرانی و هم تقویم رسمی در ایران و افغانستان است. همچنین در بسیاری از کشورهای دیگر مانند تاجیکستان، پاکستان، قرقیزستان، قزاقستان، روسیه، عراق، سوریه، گرجستان، جمهوری آذربایجان، آلبانی، چین، ترکیه، ترکمنستان، هند و ازبکستان تعطیل رسمی است. نوروز ریشه در مراسم و آیین های زرتشتی دارد.

تغییرات نوروزی

مانند هر مراسم قدیمی، آیین های نوروزی پس از 3000 سال اندکی تغییر کرده است. ایرانیان باستان زرتشتی بوده اند و در این آیین آتش مقدس شمرده می شود. آنها معتقد بودند که این پاک است و نمی تواند هیچ چیز زشتی داشته باشد. همچنین آتش هر تاریکی را روشن می کند و حقیقت و روشنی را به حساب می آورد. آنها خدای خود را اهورا مزدا می نامیدند و معتقد بودند که آتش مهم ترین هدیه او به انسان است. نوروز راهی برای ستایش اهورامزدا به خاطر همه نعمت های داده شده بود. زرتشتیان نیز تصور می کردند که ارواح نیاکانشان در نوروز به خانه هایشان می آیند. بنابراین آنها خانه ها را تمیز می کردند و آنها را با گل های بهاری تزئین می کردند.

 1. در روز اول نوروز، سحر آتش می زدند و وسایل را برای جشن آماده می کردند. در حالی که عطر میوه، دانه سوخته و کندر در هوا می پیچید و زمزمه اوستا (کتاب مقدس زرتشتیان) و ستایش اهورامزدا به گوش می رسید. زرتشتیان از او برای همه نعمت‌ها سپاسگزاری کردند. این جشن با رقص و نوحه سرایی در اطراف آتش ادامه یافت. در برخی از شهرهایی که زرتشتیان در آن زندگی می کنند، ممکن است نوروز را دقیقاً مانند گذشته جشن بگیرند، اما پس از گذشت سال ها کمی تغییر کرده است.
 2. ایرانیان امروزی این آیین را به عنوان اولین نشانه بهار با نظافت خانه های خود آغاز می کنند. حتی ممکن است یک ماه قبل از نوروز شروع کنند. مفهوم نظافت شباهتی برای زدودن هرگونه کینه از دل دارد. اگر دو نفر در یک ابله باشند، معمولا سعی می کنند آن را جبران کنند. مردم هم به خرید لباس می روند. آنها در نوروز فقط هنگام دیدار با یکدیگر لباس نو می پوشند.
 3. قبل از آمدن سال جدید همه چیز باید تمیز و نو باشد. یکی دیگر از دلایل خرید مردم در این ایام خرید وسایل سفره نوروزی است. در این زمان از سال، اگر در خیابان‌های ایران قدم بزنید، با مغازه‌ها یا فروشندگان زیادی مواجه می‌شوید که گیاهان سبز، گل‌های معطر یا ماهی قرمز بازیگوش می‌فروشند.

تهیه سفره هفت سین

در حالی که هر ایرانی برای نوروز آماده می شود، یکی از کارهای مهمی که انجام می دهد این است که هفت سین را راه اندازی می کند. هفت سین در لغت به معنای «هفت س» است. ایرانی‌ها با استفاده از هفت S میز به زیبایی تزیین می‌کنند که هر کدام یک چیز را توصیف می‌کنند. این هفت اقلام عبارتند از سبزه (سبزه گندم)، سامانو (پودینگ گندم)، سیر (سیر)، سنجد (زیتون روسی)، سیب (سیب)، سرکه (سرکه)، سماق (سماق). داشتن ماهی قرمز، گل سنبل (سنبل)، سکه، کتاب مقدس قرآن، دفتر شعر حافظ، تخم مرغ رنگی و آینه معمول است.

هر یک از این موارد نشان دهنده یک نماد در زندگی واقعی است:

سبزه (علف گندم) نشان دهنده تولد دوباره است

 1. سیب نماینده زیبایی است
 2. سماق نماد طلوع خورشید است
 3. سمنو قدرت و قدرت است
 4. سرکه نماد صبر است
 5. سیر نشان دهنده سلامتی است
قیمت شمش طلا

سبزه

از سبزه شروع می کنیم، چمنی که در یک بشقاب معمولا با روبان دور آن شکل می گیرد. سبزه را می توان حدود 20 روز قبل در منزل پرورش داد. می توان از انواع مختلف دانه استفاده کرد. این روزها بیشتر عدس یا گندم می کارند. این زیباترین و سرزنده ترین وسیله ای است که رنگ سبز و طراوت را به سفره می آورد.

می تواند ریشه در ایران باستان داشته باشد، کارگران پادشاه قبل از نوروز 12 ستون خشتی در داخل قلعه می ساختند و سپس روی آنها بذر می کاشتند. اگر آنها شکوفا می‌شدند، پادشاه خوشحال می‌شد و برای تمام سال نعمتی محسوب می‌شد. این یکی از دلایلی است که مردم آن را روی میز می گذارند. در واقع، این نشانه سرسبزی و خوش شانسی است.

سیب

بعدی «سیب» یا سیب در فارسی است. سیب نشانه مهربانی و سلامتی است. این یک سنت است که یک فرد مسن سیب را روی میز می گذارد زیرا معمولاً نگران سلامت سایر اعضای خانواده است.

سیر

یکی دیگر از مواردی که با "Sin" شروع می شود Seer است که به زبان انگلیسی به سادگی سیر است. پیاز سیر را برای ضدعفونی و از بین بردن چشم بد قرار می دهند. زرتشتیان معتقد بودند بوی سیر شیاطین را از خود دور می کند.

سرکه

سرکه یا سرکه گناه دیگری است که کارکردی مشابه سیر دارد و هوا را صاف می کند و یا از بین می برد. همچنین نشانه قوی بودن و پیری است.

سماق

سماق یا سماق یکی از گونه های گیاهان گلدار است که توت قرمز تولید می کند. به دلیل طعم ترش خوبی که دارد، می توانید آن را به عنوان ادویه به غذا اضافه کنید. سماق نشانه صبر و طعم زندگی بر سفره است.

سنجد

سنجد یا سنجد که به آن زیتون روسی نیز می گویند میوه ای خوراکی به رنگ قهوه ای روشن است. سنجد را به عنوان نماد خرد روی میز گذاشتند زیرا می تواند حافظه را تقویت کند. دلیل دیگر این است که می گویند برگ و شکوفه این گیاه بوی بسیار مطبوعی دارد.

سمنو

آخرین مورد سامانو رب شیرینی است که از گندم جوانه زده تهیه می شود که مخصوص عید نوروز طبخ می شود. اگرچه بسیار خوشمزه و مغذی است اما آماده شدن آن زمان زیادی می برد. نکته شگفت انگیز در مورد سامانو این است که بدون افزودن شکر شیرین است و تنها مواد آن گندم، آرد و آب است. سکه یک گزینه اضافی است، به فارسی سکه است و نماد ثروت است، آن را روی سفره می گذارند تا در سال جدید ایرانی پول زیادی به دست آورند.

تزئینات دیگر

مردم به غیر از این اقلام «هفت سین» از اشیاء نمادین دیگری استفاده می کنند. بیشتر تزییناتی که می تواند مفهوم سفره نوروزی را نیز پوشش دهد. به عنوان مثال، تخم مرغ رنگ شده که معمولا توسط بچه ها انجام می شود و آنها را برای کار با رنگ های مختلف هیجان زده می کند. این نشانه نژادهای انسانی با رنگ پوست متفاوت است که همه باید برای داشتن دنیایی بهتر با یکدیگر همکاری کنند.

ماهی قرمز نشاط و شادابی را نشان می دهد. شمع های سفره هفت سین نشانه شادی و نور زندگی هستند و معمولاً به تعداد اعضای خانواده هستند. آینه جهان لایتناهی خداوند و همچنین وضوح را نشان می دهد. یک کاسه آب با نارنگی شناور در بالای آن حرکت زمین را نشان می دهد.

سیزده به در

روز سیزدهم را فال بد می دانند. روز سیزدهم سیزده بدار نام دارد. سیزده در فارسی به معنای 13 و بدار به دور زدن تمام انرژی های منفی است. در این روز، اقوام معمولاً پیک نیک می‌کنند و سعی می‌کنند بیرون در پارک‌ها یا جنگل‌ها تفریح ​​کنند. به همین دلیل در ایران روز طبیعت نیز نامیده می شود.

یکی از رسم های این روز گره زدن چمن است، همان سبزه ای که برای هفت سین استفاده می شد. بعد معمولاً آن را به رودخانه، دریاچه یا هر نهر دیگری می اندازند. به طور کلی، هدف آنها این است که بتوانند در سال جدید مشکلات را حل کنند و رویاها را برآورده کنند. برخی از مجردها آن را راهی برای ازدواج در آینده می دانند و برخی معتقدند این نویدی با طبیعت است که همیشه جوان و شاداب باشند.

خرید لباس های جدید - آماده شدن برای بازدید از خانواده

به طور سنتی در ایام نوروز یا به قول ایرانی‌ها عید، مردم برای تبریک فرا رسیدن سال نو به خانه اقوام می‌روند و سپس به دیدار آن‌ها می‌روند. برای گذراندن این مراسم «دید و بزدید» اعتقاد بر این است که باید لباس نو بپوشید. بنابراین، یکی از کارهایی که افراد برای آماده شدن برای نوروز انجام می دهند، خرید لباس نو است. با این حال، ممکن است برای بچه‌ها هیجان‌انگیزتر باشد که برای سال جدید به خرید بروند و لباس‌های نو بپوشند تا به دیدار خانواده‌شان بروند و «عیدی» خود را که پولی است که به کودکان هدیه داده می‌شود، دریافت کنند.

برای عید نوروز چی بخریم؟

عیدی دادن یک سنت قدیمی از سال‌های دور تا کنون است. به همین مناسبت بزرگترها به بچه ها و عروس داماد جدید هدیه می‌دهند. از پول نقد گرفته تا طلا و عیدی های معطر. برای عیدی های مناسبتی تر می توانید از شمش طلا نیز استفاده کنید. برای خرید شمش طلا کلیک کنید.

 

در صورت تمایل به مشاوره در مورد خرید محصولات با شماره تلفن 02188314479 تماس بگیرید.



  2     +   =   2  


خانه سکه ایران