ورود / ثبت نام

هدیه شب یلدا برای عروس | شب یلدا چه شبی است؟

  • دوشنبه 30 آبان 1401 | 15:27
  • 4 از 5 بوسیله 4 رای
    |
هدیه شب یلدا برای عروس | شب یلدا چه شبی است؟

شب یلدا  یا شب چله یکی از کهن ترین جشن های ایرانی است که هر ساله در 21 دسامبر توسط ایرانیان سراسر جهان جشن گرفته می شود. یلدا جشن انقلاب زمستانی است. پایان پاییز و طولانی ترین شب سال است. از آنجایی که در زمستان روزها بلندتر و شب ها کوتاه تر می شوند، ایرانیان آخرین شب پاییز را به عنوان تجدید خورشید و پیروزی نور بر تاریکی جشن می گیرند. مردم در شب یلدا به صورت دسته جمعی از دوستان یا خانواده ها معمولاً در خانه پدربزرگ ها و مادربزرگ ها یا سالمندان دور هم جمع می شوند تا طولانی ترین شب سال را با خوردن آجیل و میوه، خواندن اشعار حافظ، آرزوهای خوب، گفت و گو با شادی سپری کنند. و همه با هم بخندند تا به گرمی از زمستان استقبال کنیم و یک خداحافظی شاد با پاییز داشته باشند.

منظور از یلدا چیست؟

یلدا به معنای تولد است و شب یلدا به بلندترین شب سال یا انقلاب زمستانی گفته می شود. ایرانیان باستان بر این باور بودند که این شب مصادف با تولد میترا یا مهر، ایزدبانوی اساطیری نور در ایران باستان است.

این شب در ایران چگونه برگزار می شود؟

غذا خوردن یک قسمت خوشمزه شب یلدا است. ایرانی ها در این شب خاص آجیل، هندوانه و انار می خورند و آخرین میوه های باقی مانده از تابستان را با هم تقسیم می کنند. میوه های شب یلدا دارای اهمیت نمادین نیز هستند. برخی بر این باورند که هندوانه با شکل کروی خود نماد خورشید است، در حالی که برخی دیگر معتقدند که خوردن هندوانه از آسیب رسیدن به بیماری های زمستانی محافظت می کند. انار همچنین نماد تولد است و دانه های قرمز روشن آن نماد درخشش زندگی است.

خواندن اشعاری از دیوان حافظ (فال حافظ) از سنت های سرگرم کننده شب یلدا است. هر یک از اعضای خانواده یا گروهی از دوستان آرزویی می کنند - در حالی که آن را مخفی نگه می دارند - و به طور تصادفی کتاب را باز می کنند. سپس، بزرگ‌ترین عضو خانواده یا دوستان، شعری که به‌طور تصادفی انتخاب شده را با صدای بلند می‌خواند. از آنجایی که اعتقاد بر این است که شعر تفسیر آرزو و روش تحقق آن است، تفسیر شعر و حدس زدن آرزوهایی که دیگران می کنند سرگرم کننده است. به این ترتیب آخرین و طولانی ترین شب پاییزی به خوشی به پایان می رسد و اولین روز بزرگ زمستان آغاز می شود.

شب یلدا و سنت های آن به قدری سرگرم کننده و جالب است که در سال 2008 رسماً به فهرست گنجینه های ملی ایران اضافه شد. شب یلدا در کشورهایی مانند افغانستان، ازبکستان، تاجیکستان و ترکمنستان نیز جشن گرفته می شود. کشورهای قفقاز مانند آذربایجان و ارمنستان از آنجایی که آنها نیز سنت های مشابهی دارند.

چه کشورهایی شب یلدا را جشن می گیرند؟

به جز ایران، شب یلدا یا انقلاب زمستانی در کشورهای دیگر از جمله افغانستان، پاکستان، تاجیکستان، آسیای شرقی، اسکاتلند، آفریقا، بولیوی، پرو، اکوادور و روسیه با آیین‌ها، غذاها و سنت‌های متفاوت برگزار می‌شود.

کشورهای آسیای مرکزی مانند افغانستان، تاجیکستان، ازبکستان، ترکمنستان و برخی از کشورهای قفقاز مانند آذربایجان و ارمنستان نیز همین سنت را دارند و هر ساله در این زمان از سال شب یلدا را جشن می گیرند. شب یلدا طی مراسمی ویژه در سال 2008 رسماً به فهرست گنجینه‌های ملی ایران اضافه شد. copyright itto.org مراسم سالانه زمستانی مفهوم سنتی برتری نور و خیر بر تاریکی و شر را در آیین باستانی ایران نشان می‌دهد. طولانی‌ترین و تاریک‌ترین شب سال نشان‌دهنده «شبی است که آغاز دوره چهل روزه زمستان سه ماهه است» که نام چله «چهلم» از آن گرفته شده است.

یلدا در دوران قدیم

اگر تاریخ یلدا را مرور کنیم، متوجه می شویم که در قدیم مردم دور آتش جمع می شدند و شب را جشن می گرفتند. در حدود سی یا چهل سال گذشته ایرانیان دور یک کورسی (نوعی میز کم ارتفاعی که در ایران یافت می شود و زیر آن بخاری و پتو می انداختند) می نشستند و امروزه مردم از بخاری و انواع گرمایش استفاده می کنند. دستگاه ها در خانه هایشان یلدا در حال حاضر توسط ایرانیان به شکل یک شب گردهمایی خانوادگی جشن گرفته می شود.

در شب یلدا، مردم در گروه های دوستان یا اقوام معمولاً در خانه پدربزرگ ها و مادربزرگ ها یا سالمندان جمع می شوند تا طولانی ترین شب سال را جشن بگیرند. از آنجایی که قصه‌گویی از سنت‌های سرگرم‌کننده شب یلدا است، بزرگ‌ترها با بیان قصه‌ها و حکایات دیگران را سرگرم می‌کنند.

شاهنامه خوانی و اشعاری از دیوان حافظ از دیگر رسوم ایرانیان در این جشن کهن ایرانی است. هر یک از اعضای یک خانواده یا گروهی از دوستان آرزویی می‌کنند - در حالی که آن را مخفی نگه می‌دارند - و به‌طور تصادفی دیوان حافظ را باز می‌کنند. سپس بزرگ‌ترین عضو خانواده یا دوستان شعری که به‌طور تصادفی انتخاب شده را با صدای بلند می‌خواند. از آنجایی که اعتقاد بر این است که شعر تفسیر آرزو و روش تحقق آن است، تفسیر شعر و حدس زدن آرزوهایی که دیگران انجام می دهند سرگرم کننده است.

بهترین هدیه شب یلدایی عروس

حال که با اندر احوالات شب یلدا آشنا شدید؛ اگر دخترتان به تازگی عروس شده و یا برای عروستان یلدایی می‌برید، می‌توانید شمش طلا را به عنوان هدیه نفیس برای عروس و دختر گلتان به همراه داشته باشید. برای خرید شمش طلا و استعلام قیمت شمش طلا کلیک کنید.

در صورت تمایل به مشاوره در مورد خرید محصولات با شماره تلفن 02188314479 تماس بگیرید.  +     4   =   شش  


خانه سکه ایران