ورود / ثبت نام

نحوه عملکرد کسب و کار طلا | آیا طلا روی کسب و کار تاثیر می‌گذارد؟

 • یکشنبه 22 آبان 1401 | 11:48
 • 4.83 از 5 بوسیله 3 رای
  |
نحوه عملکرد کسب و کار طلا | آیا طلا روی کسب و کار تاثیر می‌گذارد؟

معادن طلا، طلای خام تولید می کنند که به آن میله دور (dore bar) می گویند. این شمش ها معمولاً حدود 80 درصد طلای خالص هستند. سپس طلا به یک پالایشگاه فرستاده می شود و در آنجا به طلایی با اشکال و خلوص مختلف تبدیل می شود. شاید پرفروش ترین شمش طلا شمش های تحویل خوب لندن باشد. طبق قوانینی که توسط انجمن بازار شمش لندن، LBMA ایجاد شده است، این شمش ها - استاندارد طلای جهان طلا - باید حداقل 99.5 درصد طلای خالص باشند، بین 350 تا 430 اونس وزن داشته باشند (بیشتر آنها حدود 400 اونس وزن دارند) و دارای مهر شوند. شماره سریال منحصر به فرد، ظرافت و مهر و موم پالایشگر.

 

چه کسی می تواند این میله ها را بسازد؟

فقط پالایشگاه های تایید شده توسط LBMA. آنها باید امکانات آزمایشگاهی و تولیدی عالی را حفظ کنند و نظارت فعالی بر این پالایشگاه ها در لیست تحویل خوب وجود دارد. اینها معمولاً تنها میله‌هایی هستند که توسط بانک‌های شمش برای اهداف خزانه‌داری و ذخیره‌سازی استفاده می‌شوند. تا این مرحله، طلا احتمالاً متعلق به شرکت معدن خواهد بود (در برخی موارد یک بانک شمش طلا ممکن است فعالیت‌های معدن را نیز تامین مالی کند). پس از پالایش طلا، مالکیت اغلب به بانک های شمش طلا منتقل می شود.

خرید شمش طلا

از آنجا چه اتفاقی می افتد؟

بسته به محل استخراج طلا، معمولاً با هواپیما به صندوق بانکی در کشور دیگری منتقل می‌شود: ایالات متحده، بریتانیا، دبی، هند، چین، استرالیا و هر جایی که ممکن است به طلا نیاز باشد.

نقش بانک های شمش.

بانک های شمش واسطه دنیای طلا هستند. معدنچیان طلا تولید می کنند، اما ممکن است در همان زمانی که مصرف کنندگان می خواهند فلز را بخرند، آن را تولید نکنند. بنابراین بانک‌ها به نوعی نقش تسویه حساب دارند: وقتی تولیدکنندگان می‌خواهند بفروشند، می‌توانند به بانک بفروشند. زمانی که مصرف کنندگان می خواهند خرید کنند، می توانند از بانک خرید کنند.

 1. به یک معنا، یک بانک شمش بسیاری از کارهایی را انجام می دهد که یک بانک سنتی انجام می دهد. آنها به کل صنعت عمده فروشی طلا خدمات ارائه می دهند: استخراج کنندگان بزرگ، مصرف کنندگان بزرگ مانند جواهرات و مشاغل صنعتی، بانک های مرکزی و سرمایه گذاران عمده مانند ETF. آنها مقادیر زیادی فلز عمده فروشی را به بازارهای مصرف اولیه عرضه می کنند: چین، هند، خاورمیانه، ترکیه.
 2. آنها به عنوان مثال، تامین مالی و تحویل فلز فیزیکی را فراهم می کنند. بنابراین اگر یک تولیدکننده هندی محصولی را مثلاً در ترکیه یا سوئیس بسازد، بانک های شمش طلا می توانند فلز را در آن مکان ها برای آنها پیش ببرند.
 3. بانک‌های شمش انواع مختلفی از خدمات معاملاتی را نیز ارائه می‌کنند: معاملات نقطه‌ای، معاملات آتی، اختیار معامله، خزانه‌داری و غیره.

تعیین قیمت طلا

قیمت طلا بر اساس عرضه و تقاضا تعیین می شود. یک بازار طلا وجود ندارد؛ بسیاری وجود دارد. مهمترین آنها عبارتند از:

 1. بازار اولیه فرابورس، OTC، جایی که قیمت نقدی یا نقطه ای طلا تعیین می شود، در لندن است، اما بازارهای فرابورس در نیویورک، دبی و حتی در ترکیه نیز وجود دارد. بیشتر معاملات طلا در بازارهای خارج از بورس در میزهای معاملات طلا در سراسر جهان انجام می شود. این میزها چه کار می کنند؟ آنها تجارت را تسهیل می کنند. آنها از طرف مشتریان خود (معدن‌ها، بانک‌های مرکزی، ETF، جواهرات و تولیدکنندگان صنعتی و غیره) طلا را معامله می‌کنند و در برخی موارد برای حساب‌های خود معامله می‌کنند. برخی از مشتریان همچنین می خواهند فلز فیزیکی را قرض یا قرض دهند.
 2. بازار آتی طلا که بزرگترین آن در ایالات متحده است.
 3. ثابت لندن، که قیمت معیار اصلی طلا است. هدف از تثبیت ارائه یک قیمت معیار قابل معامله است.
 4. تعمیر لندن چگونه کار می‌کند: روزانه دو «تعمیر» وجود دارد، یک تعمیر در ساعت 10:30 صبح و یک تعمیر بعد از ظهر در ساعت 3 بعد از ظهر. تعمیر در واقع یک شرکت به نام London Gold Fixing Limited است و 5 عضو این تعمیر عبارتند از HSBC، Deutsche Bank، Barclay’s، Societe Generale و ScotiaMocatta. یک رئیس وجود دارد، و هر یک از اعضای تثبیت یک خط به نمایندگی های دیگر دارد. به آن مانند یک ساختار هرمی فکر کنید: رئیس یک قیمت را تعیین می کند، و پنج عضو این اطلاعات را به مشتریان خود منتقل می کنند، و آنها آن را به سایر افراد علاقه مند می دهند.
 5. بنابراین، برای مثال، یک مشتری می‌تواند به یکی از اعضای تعمیرکار بگوید: «من می‌خواهم 10 میله را با این قیمت بخرم، اما 10 میله را با این قیمت نمی‌خرم. یا من می خواهم 10 میله یا 20 میله را به این قیمت بفروشم." بنابراین در هر مرحله از فرآیند تثبیت، تا زمانی که رئیس هیئت مدیره اعلام کند قیمت ثابت است، همه مشتریان پایین آن هرم فرصتی برای انجام معامله دارند.

در نهایت هر یک از پنج عضو ثابت کننده علاقه خود را به عنوان خریدار، فروشنده یا بدون بهره اعلام می کند. هنگامی که اعضا به نقطه‌ای رسیدند که تعادلی بین خریداران و فروشندگان وجود داشت، رئیس هیئت مدیره از هر عضو می‌خواهد تعداد میله‌هایی را که می‌خواهند بفروشند یا بخرند بر اساس علاقه خرید و فروش مشتریان خود اعلام کنند، و رئیس هیئت مدیره قیمت را "ثابت" اعلام کنید.

قیمت شمش طلا

از تعمیر تا مصرف کننده اصلا چرا تعمیر داشته باشیم؟

این یک قیمت معیار قابل معامله را ارائه می دهد. در جایی که طلا بخشی از یک پرتفوی است، باید راهی برای ارزش گذاری آن دارایی ها داشته باشید. تثبیت قیمتی است که در آن خریداران و فروشندگان در یک زمان خاص از روز مطابقت داده می شوند و به دلیل باز بودن، شفاف بودن

در صورت تمایل به مشاوره در مورد خرید محصولات با شماره تلفن 02188314479 تماس بگیرید.  6     +   =   7  


خانه سکه ایران