ورود / ثبت نام

انواع شمش طلا | کارخانه تولید شمش طلا در ایران

 • شنبه 30 مهر 1401 | 11:56
 • 5 از 5 بوسیله 3 رای
  |
انواع شمش طلا | کارخانه تولید شمش طلا در ایران

شمش های طلا بسته به روش ساخت به دو نوع ریخته گری و ضرب شده تقسیم می شوند. شمش طلا به طور کلی به عنوان یک اقلام طلای ریخته‌گری یا ضرب شده، بدون توجه به شکل، تعریف می‌شود که توسط یک سازنده شناخته شده شمش ساخته شده است. معمولاً با حق بیمه پایین بالاتر از ارزش غالب محتوای طلای مرغوب آن صادر می شود. علامت گذاری روی شمش های طلا عمدتا کاربردی است و نام سازنده یا صادر کننده را در صورت نیاز، وزن شمش و خلوص طلا و شماره سریال را درج می کند. با این حال، می‌توان اشاره کرد که ویژگی‌های شمش‌های طلای تولید شده در سرتاسر جهان می‌تواند متفاوت باشد، زیرا بسیاری از شمش‌های پرمعامله دارای ویژگی‌های متمایز خود هستند.

 

مثلا:

 1. میله های London Good Delivery "400 oz" دارای وزن و خلوص متغیر هستند و وزن معمولاً روی میله ثبت نمی شود.
 2. حداقل خلوص شمش طلا یا مشخص شده، که توسط انجمن ها و صرافی های پیشرو به عنوان "تحویل خوب" پذیرفته شده است، می تواند از 99٪ تا 99.99٪ متغیر باشد.
 3. بیشتر میله‌های ضرب‌شده در سراسر جهان شامل یک طرح یا موتیف در سمت عقب به عنوان یک ویژگی استاندارد هستند.
 4. در حالی که اکثر شمش های ریخته گری دارای شماره سریال هستند، مانند سکه های طلا، اکثر میله های ضرب شده کوچک که در سراسر جهان تولید می شوند، دارای شماره سریال نیستند.
 5. بسیاری از شمش‌های طلا ریخته‌گری شده زمانی که برای جواهرات، صنایع و مقاصد دیگر تولید می‌شوند، دارای نشانه‌های کم یا بدون علامت و وزن و خلوص متغیر هستند.
 6. عمده شمش های طلای تولید شده در سراسر جهان توسط جواهرسازان، تولیدکنندگان و سایر صنایع خریداری می شود. تمام شمش‌های طلای ریخته‌گری شده و ضرب شده می‌توانند هم توسط تولیدکنندگان و هم توسط سرمایه‌گذاران در صورت انتشار یا در دسترس قرار گرفتن با حق بیمه پایین بالاتر از ارزش غالب محتوای طلا مورد استفاده قرار گیرند.

شمش های ریخته گری

شمش های طلا ریخته گری معمولاً مستقیماً از طلای ذوب شده تولید می شوند. با این حال، روش استفاده از طلای ذوب شده در ساخت آنها می تواند متفاوت باشد. روش سنتی ریختن طلای ذوب شده در بوته در قالبی با ابعاد مناسب است. یک روش مدرن که امروزه به طور گسترده برای تولید میله های ریخته گری کوچکتر استفاده می شود، قرار دادن وزن اندازه گیری شده از دانه های طلا یا برش قطعات طلا در قالبی با ابعاد مناسب و سپس ذوب آن در کوره است. روش مدرن دیگری که برای ایجاد میله ریخته گری بلند و مسطح به ویژه برای ساخت شمش های تراشکاری استفاده می شود، عبور طلای ذوب شده از قالبی است که دارای عرض و ضخامت مشخص است و بین بلوک های خنک کننده در قالب ریخته گری پیوسته گیره شده است. روند.

 

علامت گذاری ها، در صورت لزوم، معمولاً به صورت دستی یا توسط پرس اعمال می شوند.

 

هنگامی که در قالب باز ساخته می شود، بیشتر شمش های طلا ریخته گری شده به شکل "مایل" (یعنی مخروطی) هستند تا برداشتن آنها از قالب تسهیل شود. در نتیجه، ابعاد (طول و عرض) سطح بالا و پایه معمولاً یکسان نیست. در حالی که سطح بالایی معمولا صاف است، پایه و کناره ها نسبتاً خشن هستند. اگرچه میله های ریخته گری معمولاً مستطیل شکل هستند (پهن یا باریک، مسطح یا شیب دار)، برخی از پالایشگاه ها آنها را به شکل های دیگری نیز تولید می کنند (مانند میله، گرد، مربع).

شمش های ضرب شده

 1. شمش های طلای ضرب شده معمولاً از شمش ریخته گری که به ضخامت یکنواخت نورد شده است بریده می شوند. برش معمولاً با یک قالب انجام می شود تا صفحات خالی ایجاد شود که ابعاد و وزن لازم را داشته باشند.
 2. تمامی سطوح (بالا، پایه و کناره ها) صاف و یکدست هستند. علامت گذاری معمولاً توسط پرس ضرابخانه اعمال می شود.
 3. اگرچه بیشتر میله های ضرب شده مستطیل شکل هستند، اما در اشکال مختلف دیگری نیز تولید می شوند (به عنوان مثال گرد، مربع، بیضی).
 4. شمش هلی "آویز" ضرب شده، که دارای قلاب یا آویز هستند تا بتوان آنها را پوشید، نیز تولید می شود.
 5. اصطلاحات: شمش های طلای ضرب شده را شمش (شمش طلا) و در برخی کشورها ویفر، محصولات ضرب شده یا سکه نیز می گویند که شکل گرد باشد.
خرید شمش طلا

تعاریف بیشتر برای شمش طلا

موارد زیر تعاریف و طبقه بندی های گسترده ای است که توسط مجموعه صنعتی شمش های طلا در سراسر جهان استفاده می شود.

میله های فرفورژه

مجموعه صنعت، شمش‌های طلای ریخته‌گری شده با خلوص پایین (یعنی شمش‌ها و شمش‌های تازه استخراج‌شده از ضایعات ذوب شده) و شمش‌های ریخته‌گری شده طلای تصفیه‌شده برای اهداف ساخت یا سرمایه‌گذاری را به عنوان شمش‌های فرفورژه طبقه‌بندی می‌کند.

 1. همچنین شمش‌های طلای ضرب‌شده برای مقاصد ساخت یا سرمایه‌گذاری را هنگامی که توسط یک سازنده شناخته‌شده شمش ساخته می‌شوند، دارای علامت‌های رسمی هستند و مشخص می‌شود که با حق بیمه پایین بالاتر از ارزش غالب محتوای طلای مرغوبشان صادر شده‌اند، به عنوان شمش‌های فرفورژه طبقه‌بندی می‌کند.
 2. با این حال، می‌توان اشاره کرد که در حالی که برخی کشورها شمش‌های طلای ضرب‌شده را به‌عنوان «نورکار» طبقه‌بندی می‌کنند، برخی دیگر آن‌ها را در دسته‌بندی دیگری، به‌ویژه به‌عنوان «سایر اشکال نیمه‌ساخت‌شده» یا «سایر محصولات از فلزات گرانبها» طبقه‌بندی می‌کنند.

شمش های سرمایه گذاری

مجموعه صنعت همچنین شمش ریخته‌گری یا ضرب‌شده را زمانی به عنوان شمش سرمایه‌گذاری طبقه‌بندی می‌کند که مشخص شود توسط یک تولیدکننده یا صادرکننده شناخته‌شده شمش با حق بیمه پایین بالاتر از ارزش غالب محتوای طلای مرغوب آن منتشر شده است.

قیمت شمش طلا

شمش های تزئینی

در مجموعه صنعت، این طبقه‌بندی برای شمش‌های طلا که با قیمت ثابت یا با حق بیمه بالا بالاتر از ارزش محتوای طلای مرغوبشان منتشر می‌شوند، اعمال می‌شود. این شامل نسخه‌های محدود میله‌های «آرت‌های زیبا» از سنگاپور و «نوارهای مدل» از کره جنوبی می‌شود.

توجه به شمش های آویز

مجموعه صنعت معمولاً شمش‌های طلای آویز ضرب شده را طبقه‌بندی می‌کند، یعنی آن‌هایی که دارای قلاب یا آویز هستند تا بتوان آنها را نیز پوشید، به عنوان شمش‌های سرمایه‌گذاری طبقه‌بندی کرد. این طبقه‌بندی زمانی اعمال می‌شود که شمش‌های طلا توسط یک تولیدکننده یا صادرکننده شناخته شده شمش صادر شده باشد، دارای همان علامت‌های رسمی مانند شمش‌های ضرب‌شده استاندارد باشد، و با حق بیمه پایین‌تر از ارزش غالب محتوای طلای مرغوب آنها صادر شود.

در صورت تمایل به مشاوره در مورد خرید محصولات با شماره تلفن 02188314479 تماس بگیرید.  8     -     پنج   =


خانه سکه ایران