ورود / ثبت نام

طلا؛ یک نوع ارز | قیمت طلا امروز

 • سه شنبه 19 مهر 1401 | 14:08
 • 5 از 5 بوسیله 1 رای
  |
طلا؛ یک نوع ارز | قیمت طلا امروز

در طول اعصار، طلا بشریت را مجذوب خود کرده است. در پایان استاندارد طلا، بی ثباتی مالی و تورم افزایش یافت. طی سقوط های متعدد بازار سهام در دهه اول قرن بیست و یکم، قیمت طلا دوباره شروع به افزایش کرد. ایده بازگشت به استاندارد طلا در آن زمان محبوبیت بیشتری پیدا کرد. مسلماً مشکلات ذاتی در مورد استانداردهای طلایی که در قرن 19 و 20 اجرا می شد وجود داشت. بسیاری از مردم نمی دانند که طلا در سیستم فعلی یک ارز است. طلا اغلب در رابطه با دلار آمریکا در نظر گرفته شده است، عمدتاً به این دلیل که معمولاً قیمت آن به دلار آمریکا است. رابطه منفی بلندمدتی بین دلار و قیمت طلا وجود دارد. وقتی می بینیم قیمت طلا صرفاً یک نرخ ارز است، باید این عوامل را در نظر گرفت. همانطور که می توان دلار آمریکا را با ین ژاپن مبادله کرد، ارز کاغذی را نیز می توان با طلا مبادله کرد. طلا همچنین نقش اساسی در پیدایش پول ایفا کرد.

اقلام کلیدی

 • در طول تاریخ بشر، طلا به یک شکل به عنوان پولی مورد استفاده قرار گرفته است.
 • از سکه‌های طلا گرفته تا اسکناس‌های کاغذی با پشتوانه استاندارد طلا، تنها اخیراً پول به یک سیستم فیات منتقل شده است که توسط یک کالای فیزیکی پشتیبانی نمی‌شود.
 • از آن زمان، تورم و کاهش دلار به معنای افزایش قیمت طلا بوده است.
 • با خرید طلا، مردم همچنین می توانند خود را از زمان عدم اطمینان اقتصادی جهانی محافظت کنند.

قیمت شمش طلا

طلا یک ارز است

 • در سیستم بازار آزاد، طلا یک ارز است. طلا قیمتی دارد و این قیمت نسبت به سایر اشکال مبادله مانند دلار آمریکا، یورو و ین ژاپن در نوسان خواهد بود. طلا را می توان خرید و ذخیره کرد، اما معمولاً به طور مستقیم به عنوان روش پرداخت استفاده نمی شود. با این حال، نقدینگی بالایی دارد و تقریباً با هر ارزی با سهولت نسبی قابل تبدیل به پول نقد است.
 • نتیجه این است که طلا از بسیاری جهات مانند سایر ارزها عمل می کند. مواقعی وجود دارد که طلا احتمالاً بالاتر می رود و مواقعی وجود دارد که سایر ارزها یا طبقات دارایی معمولاً عملکرد بهتری دارند. زمانی که اعتماد به ارزهای کاغذی رو به کاهش است، در طول جنگ ها و زمانی که سهام ضررهای قابل توجهی را متحمل می شود، می توانیم انتظار داشته باشیم که طلا عملکرد خوبی داشته باشد.
 • سرمایه گذاران می توانند طلا را به روش های مختلفی از جمله خرید طلای فیزیکی، قراردادهای آتی و ETF طلا معامله کنند. سرمایه‌گذاران همچنین می‌توانند با خرید قراردادی برای تفاوت (CFD) بدون داشتن دارایی پایه در تغییرات قیمت شرکت کنند.

طلا و دلار آمریکا

طلا و دلار آمریکا همیشه رابطه جالبی داشته اند. در بلندمدت، کاهش دلار به معنای افزایش قیمت طلا بود. در کوتاه مدت، رابطه ممکن است از بین برود.

 • رابطه دلار آمریکا با قیمت طلا نتیجه سیستم برتون وودز است. تسویه حساب های بین المللی به دلار انجام شد و دولت ایالات متحده قول داد که آنها را با مقدار ثابتی طلا بازخرید کند. در حالی که سیستم برتون وودز در سال 1971 به پایان رسید، ایالات متحده یک قدرت جهانی باقی ماند.
 •  وقتی مردم درباره طلا بحث می کنند، معمولاً صحبت از دلار آمریکا دنبال می شود.
 • همچنین مهم است که به یاد داشته باشید که طلا و ارزها پویا هستند و بیش از یک ورودی دارند. قیمت طلا تحت تأثیر بسیار بیشتر از تورم، دلار آمریکا و جنگ است. طلا یک کالای جهانی است و بنابراین منعکس کننده عوامل جهانی است، نه فقط احساسات در یک اقتصاد. به عنوان مثال، قیمت طلا در سال 2000 زمانی که دولت بریتانیا بخش بزرگی از ذخایر طلای خود را فروخت، کاهش یافت.

مشکلات با استانداردهای طلا

 • وقتی طلا را به عنوان یک ارز در نظر می گیریم، بسیاری از مردم از بازگشت به نوعی استاندارد طلا حمایت می کنند. مشکلات مختلفی با استانداردهای طلای قبلی وجود داشت.
 • یکی از مشکلات اصلی این بود که سیستم‌ها در نهایت به بانک‌های مرکزی برای اجرای قوانین متکی بودند. این قوانین بانک‌های مرکزی را ملزم می‌کرد تا نرخ تنزیل را برای حفظ نرخ‌های ارز ثابت تنظیم کنند. نرخ‌های ثابت ارز گاهی منجر به نرخ‌های بهره بالا می‌شد که از نظر سیاسی محبوبیت نداشتند.
 •  بسیاری از کشورها تصمیم گرفتند که ارزش پول خود را در برابر طلا یا دلار آمریکا کاهش دهند.
 • مشکل دوم استاندارد طلا این بود که با وجود ثبات قیمت در بلندمدت، همچنان شوک های کوتاه مدت قیمتی وجود داشت. کشف طلای کالیفرنیا در سال 1848 نمونه ای عالی از شوک قیمتی است. این یافته طلا باعث افزایش عرضه پول شد که هزینه ها و سطح قیمت ها را افزایش داد و بی ثباتی اقتصادی کوتاه مدت ایجاد کرد. لازم به ذکر است که چنین اختلالات اقتصادی تحت استانداردهای طلا رخ داده است. همچنین، هر تلاشی برای حفظ استاندارد طلا در نهایت شکست خورد.

استفاده از طلا به عنوان ارز

 • بدون استاندارد طلا، قیمت طلا در بازار آزادانه در نوسان است. طلا به عنوان یک پناهگاه امن در نظر گرفته می شود و افزایش قیمت طلا اغلب نشان دهنده مشکلات اقتصادی اساسی است. طلا به معامله گران و افراد اجازه می دهد تا در کالایی سرمایه گذاری کنند که اغلب می تواند تا حدی آنها را از آشفتگی مالی محافظت کند. همانطور که در بالا ذکر شد، اختلالات تحت هر سیستمی، حتی استاندارد طلایی، رخ خواهد داد.
 • مواقعی وجود دارد که مالکیت طلا مطلوب است و زمان هایی که روند کلی طلا نامشخص یا منفی خواهد بود. اگرچه استانداردهای رسمی طلا اکنون از بین رفته اند، طلا همچنان تحت تأثیر سایر ارزها قرار دارد. بنابراین، طلا باید مانند سایر ارزها معامله شود.
 • تغییر به یک ارز قوی تر می تواند کلید حفظ ثروت باشد. به عنوان مثال، آلمانی‌هایی که در طول تورم شدید جمهوری وایمار در آلمان در دهه 1920، دلارهای آمریکا با پشتوانه طلا را در اختیار داشتند، به جای فقیر، ثروتمند شدند. حتی زمانی که هیچ کشوری از استاندارد طلا برخوردار نیست، سرمایه گذاران همچنان می توانند طلا بخرند. سرمایه گذاران هنگام خرید طلا، ارز محلی خود را با ارز بسیاری از موفق ترین کشورهای تاریخ مبادله می کنند. امپراتوری روم مارکوس اورلیوس، انگلستان ویکتوریایی، و آمریکای جورج واشنگتن همگی در استاندارد طلا بودند.

با خرید طلا، مردم می توانند خود را از زمان عدم اطمینان اقتصادی جهانی در امان نگه دارند. روندها و معکوس‌ها در هر ارزی رخ می‌دهد و این در مورد طلا نیز صادق است. طلا یک سرمایه گذاری فعال برای محافظت در برابر خطرات احتمالی ارز کاغذی است. به محض تحقق این تهدید، مزیت طلا ممکن است از بین رفته باشد. بنابراین طلا آینده نگر است و کسانی که آن را معامله می کنند نیز باید آینده نگر باشند.

خرید شمش طلا

در صورت تمایل به مشاوره در مورد خرید محصولات با شماره تلفن 02188314479 تماس بگیرید.  سه     -   =   سه  


خانه سکه ایران