ورود / ثبت نام

طلا چند سالشه | طلا چند سال پیش کشف شد

  • جمعه 15 مهر 1401 | 17:50
  • 5 از 5 بوسیله 2 رای
    |
طلا چند سالشه | طلا چند سال پیش کشف شد

طلا که اغلب به عنوان اولین فلز کشف شده توسط انسان در نظر گرفته می شود، یک نقطه مرکزی در تاریخ بشر را اشغال کرده است. اگر این یک خبرنامه اقتصادی بود و نه مرتبط با فلزات، بررسی طلا به عنوان مبنایی برای ارز در قرن گذشته به تنهایی موضوعی است که حجم زیادی از آن را پر می کند. اما در روزهای اولیه، بیشتر به ظاهر بود تا ارزش آن در تجارت.

قیمت شمش طلا

اولین بار چه زمانی طلا کشف شد؟

قدمت بیش از 5000 سال قبل، زمانی که طلا برای اولین بار کشف شد - البته معمولاً در مقادیر کم - چشم انسان اولیه را تقریباً در همه جا به خود جلب کرد. و برخلاف اکثر فلزات، طلا اغلب در طبیعت به شکل خالص ظاهر می شود، بنابراین نیازی به تصفیه ندارد. از آنجایی که این فلز بسیار براق است و کدر نمی شود، کار با آن آسان است و زیبایی طبیعی خود را برای همیشه حفظ می کند، در طول تاریخ ماده تزئینی انتخابی بوده است. به عنوان پیشرو برای فرآیندهای ریخته گری مدرن، روش "موم گمشده" برای ساخت جواهرات بیش از 3000 سال پیش مورد استفاده قرار گرفت. این فرآیند هنوز به طور گسترده در ساخت جواهرات امروزه - و همچنین در صنعت - استفاده می شود.

  1. بسیاری از استخراج‌های سازمان‌یافته اولیه طلا در معادن پلاسر انجام می‌شد، جایی که رسوبات آبرفتی استخراج شده از شن یا بستر نهرها با آب جاری می‌شد. طلا که بسیار سنگین تر از مواد اطراف بود، در ته نشست و به دام افتاد. این همان مفهومی است که پانرهای طلا در عجله های طلای بعدی استفاده کردند، اما در مقیاس بسیار بزرگتر.
  2. آب رودخانه که تصور می‌شود حاوی ذخایر گرد و غبار طلا است نیز در حدود ۱۲۰۰ سال قبل از میلاد بر روی پوست گوسفندی که قیچی نشده بود جاری می‌شد. طلا در پوست انباشته شده و خشک شده و تکان داده شده تا گرد و غبار طلا جدا و جمع شود. فقط به این دلیل که مدتی طول کشید تا طلا به طور مستقیم به عنوان ارز مورد استفاده قرار گیرد، به این معنی نیست که ارزش بالایی ندارد. قدرت و وجود یا مالکیت طلا دست به دست هم داد. جواهرات طلا در مقبره Djer، پادشاهی در اولین سلسله مصر در حدود 2500 سال قبل از میلاد یافت شد. مقبره توتانخامن متعلق به قرن چهاردهم قبل از میلاد حاوی بزرگترین مجموعه یافت شده از طلا و جواهرات در جهان است. و دستیابی مصر به طلا - از راه های صلح آمیز و غیر صلح آمیز - پایه اصلی قدرت و نفوذی بود که برای قرن ها از آن جامعه حمایت می کرد. شکل به یکی از اشکال اولیه پول واقعی تبدیل شد که حاوی طلا بود. شیکل که از حدود 1500 سال قبل از میلاد در خاورمیانه استفاده می شد، طلایی بود که با نقره آلیاژ شده بود. در بازار امروز، یک شیکل حدود 500 دلار ارزش دارد. حتی اخیراً، یعنی در 200 سال گذشته، الگوهای اسکان جمعیت ایالات متحده، افزایش سطح مهاجرت و حتی نگرش های فرهنگی با کشف و جستجوی طلا شکل گرفته است. میل به "سریع ثروتمند شدن" زندگی بسیاری را شکل داده است.

خرید شمش طلا

سیستم برتون وودز

در طول جنگ جهانی دوم واضح بود که پس از پایان جنگ به یک سیستم بین المللی جدید برای جایگزینی استاندارد طلا نیاز است. طرح آن در کنفرانس برتون وودز در ایالات متحده در سال 1944 طراحی شد. تسلط سیاسی و اقتصادی ایالات متحده ایجاب می کرد که دلار در مرکز سیستم قرار گیرد. پس از هرج و مرج دوره بین جنگ، میل به ثبات وجود داشت، با نرخ های ثابت ارز برای تجارت ضروری تلقی می شد، اما همچنین برای انعطاف پذیری بیشتر از استاندارد طلای سنتی. سیستم طراحی شده، دلار را به طلا با برابری موجود 35 دلار آمریکا در هر اونس ثابت می کرد، در حالی که سایر ارزها نرخ مبادله ای ثابت اما قابل تنظیم به دلار داشتند. برخلاف استاندارد طلای کلاسیک، کنترل سرمایه مجاز بود تا دولت ها را قادر سازد تا اقتصاد خود را بدون آسیب به جریمه های بازار مالی تحریک کنند.

جواهرات طلا

در طول تاریخ، طلا به دلیل زیبایی و درخشندگی طبیعی خود ارزشمند بوده است. به همین دلیل، بسیاری از فرهنگ ها طلا را به عنوان نماد خورشید تصور کرده اند. طلایی زرد همچنان محبوب ترین رنگ است، اما امروزه طلایی در پالت های متنوعی موجود است.

استاندارد طلای کلاسیک

استاندارد طلا سیستمی بود که بر اساس آن تقریباً همه کشورها ارزش پول خود را بر حسب مقدار مشخصی از طلا تعیین می کردند یا واحد پول خود را به کشوری که این کار را انجام می داد مرتبط می کردند. ارزهای داخلی آزادانه با قیمت ثابت به طلا تبدیل می شدند و هیچ محدودیتی برای واردات یا صادرات طلا وجود نداشت. سکه‌های طلا به‌عنوان ارز داخلی در کنار سکه‌های فلزات و اسکناس‌های دیگر گردش می‌کردند که ترکیب آن بر اساس کشور متفاوت بود. از آنجایی که هر ارز بر حسب طلا ثابت بود، نرخ مبادله بین ارزهای شرکت کننده نیز ثابت بود.

با تاریخ 6000 ساله طلا، علاقه ملت ها، افراد قدرتمند و زیرک آشنا شوید.

امروزه افزایش قیمت طلا را می توان با تنوع ریسک و کسب دارایی های امن در دوره بی ثباتی اقتصادی و اجتماعی به دلیل شرایط بین المللی توضیح داد، اما تاریخچه آن بسیار قدیمی تر و پیچیده تر است. طلا منافع ملت ها، افراد با نفوذ و افراد را به حرکت درآورده است. در اطراف فلز زرد کسانی هستند که ریسک کرده اند و کسانی که برنامه ریزی کرده اند. جذابیت حتی از منظر زیبایی شناختی، درخشندگی، چکش خواری و عدم امکان تخریب آن (به زبان مجازی)، در طول قرن ها آن را به کالایی جالب و جذاب تبدیل کرده است.

اولین استفاده از طلا در تاریخ

اولین استخراج طلا توسط انسان به 6000 سال قبل باز می گردد. مکان های مربوطه؟ شمال آفریقا، بین النهرین، دره سند و بخش شرقی مدیترانه. اولین اشیاء طلای شناخته شده، به ویژه جواهرات، ظاهراً متعلق به فرهنگ مصر (5000 سال قبل از میلاد) بوده است. اما با تمدن اتروسک و روم است که ما در تولید اشیاء طلا، زیور آلات حتی قبل از سکه به اوج برتری می رسیم. تا به امروز، 50 درصد از بازار طلا هر ساله در اختیار صنعت طلاسازی است.

طلا به عنوان ارز مبادله ای

طلا و نقره همیشه با مفهوم ارز مبادله ای همراه بوده است. ظاهراً سومری ها نقل قول های خود را بر اساس مینا، یک پوند نقره به وزن 436 گرم، بنا نهادند. از سوی دیگر، استفاده از طلا و نقره به عنوان ارز، مشخص نیست که آیا قدمت آن به سلسله های اولیه چین برمی گردد یا به ساکنان لیدیا از اواسط قرن هفتم قبل از میلاد. از آن دوره ما شواهد روشنی از اشیاء ساخته شده از فلزات گرانبها داریم که حاکمان مهر خود را بر روی آنها مهر می زدند، سیستمی که بعداً در یونان پذیرفته شد. 

طلا در تاریخ اخیر

استفاده از طلا به‌عنوان مبنایی برای ارزش‌گذاری پول‌های ملی بسیار جدید است، با اتخاذ «نظام استاندارد طلا»، که در آن طلا به معادل کلی تبدیل شد و به موجب آن دولت‌ها ارزش پول ملی را به ارزش آن تعیین کردند. ضرب، مانند واردات و صادرات طلا به هر شکلی، آزاد بود و هر ملتی برای فلز زرد قیمت خاص خود را داشت. تجارت بین المللی به دلیل ثبات نرخ مبادله بین ارزهای کشورهای مختلف از تعادل برخوردار بود. با شروع جنگ جهانی اول، همه چیز وارونه شد و یک دوره بی ثباتی بزرگ آغاز شد. قابلیت تبدیل کامل پول به طلا در همه جا به جز در ایالات متحده کنار گذاشته شد: ذخیره طلا اکنون تنها بخشی از ارز در گردش را پوشش می‌دهد که برای پوشش هزینه‌های جنگ به طرز چشمگیری افزایش یافته بود. در سال 1924 تبدیل پذیری در آلمان و در سال 1925 در بریتانیا دوباره برقرار شد، اما در سال 1931، به دنبال بحران اقتصادی 1929، استاندارد طلا به حالت تعلیق درآمد. در سال 1944، "استاندارد تبادل طلا" متولد شد: نمایندگان 44 کشور صندوق بین المللی پول را در برتون وود، نزدیک کارول (نیوهمپشایر) راه اندازی کردند، رویدادی تاریخی که طی آن قیمت فلز 35 دلار در هر دلار تعیین شد. اونس و جایی که از ایالت ها خواسته شد تا سهمیه ای از طلا و پول ملی را به صندوق بپردازند و برابری بین پول/طلا و پول/دلار خودشان را تایید کنند، یک تبدیل پذیری که توسط دولت نیکسون در سال 1971 سرکوب شد.

در صورت تمایل به مشاوره در مورد خرید محصولات با شماره تلفن 02188314479 تماس بگیرید.  4     -     یک   =


خانه سکه ایران