ورود / ثبت نام

سرمایه گذاری در طلا بهتر است یا بیت کوین؟

  • یکشنبه 10 مهر 1401 | 11:57
  • 4.5 از 5 بوسیله 2 رای
    |
سرمایه گذاری در طلا بهتر است یا بیت کوین؟

با افزایش تورم و رسیدن به بالاترین حد در 40 سال گذشته، سرمایه گذاران به دنبال هر چیزی برای کاهش اثرات آن بر پرتفوی خود هستند. در چنین مواقعی، سرمایه گذاران اغلب به کالاها، به ویژه طلا، که سابقه طولانی به عنوان پوشش تورم دارد، روی می آورند. اخیراً، برخی از معامله گران بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال را به عنوان راه های جایگزین برای محافظت از تورم معرفی کرده اند. آیا یکی بهتر از دیگری است؟ نتیجه این است: طلا به دلایل مختلف، بیت کوین را به عنوان پوشش تورمی شکست می دهد. در واقع، بسیاری از کارشناسان بیت کوین یا سایر ارزهای دیجیتال را به عنوان یک محافظ تورم نمی بینند، حداقل تا کنون.

خلاصه:

  1. بیت کوین در دهه 2010 دارای بهترین عملکرد است، در حالی که طلا هزاران سال است که ذخیره ارزش بوده است.
  2. هر دارایی دارای مزایا و معایب متمایز است و هر دو در برابر کاهش ارزش دلار آمریکا محافظت می‌کنند.
  3. چرا من فکر می کنم بیت کوین و طلا مکمل هستند، نه جایگزین، و سرمایه گذاران جدی باید هم طلا و هم بیت کوین را داشته باشند.
  4. بیت کوین ریسک فاجعه بارتری نسبت به طلا دارد. من نگران هستم که در صورت وقوع یک طوفان الکترومغناطیسی 1 در 150 سال برای بیت کوین چه اتفاقی می افتد.
  5. بیت کوین دارای عوامل رشد و حرکت است، در حالی که طلا دارای ارزش است

در طلا سرمایه گذاری کنیم یا بیتکوین؟

در دسامبر 2019، بیماری همه گیر کروناویروس 2019 (COVID-19) در سراسر جهان را درنوردید و تلفات شدید و آشفتگی های اقتصادی مداوم را به همراه داشت. در این دوره، ریسک سقوط قیمت سهام و آشفتگی نفت برای سرمایه گذاران حیاتی است. سرمایه گذاران به دنبال کاهش زیان در جریان آشفتگی بازار بوده اند. طلا به عنوان یک دارایی سنتی امن در برابر تحرکات شدید در نظر گرفته می شود. با این حال، چند مطالعه گزارش می‌دهند که پناهگاه امن یا دارایی پوشش‌دهی طلا نامعتبر به نظر می‌رسد، زیرا بازارهای کالا به تدریج مالی می‌شوند  جالب توجه است، برخی از مطالعات نشان داده اند که دارایی در حال ظهور بیت کوین دارای خاصیت پناهگاه امنی شبیه به طلا است. علاوه بر این، دارایی‌های امن آن ممکن است بهتر از طلا باشد زیرا مستقل از سیاست و اقتصاد یک کشور است. بیت کوین ابزار سبد بهتری نسبت به طلا برای سرمایه گذاران ریسک پذیر است. از این رو، سرمایه گذاران ممکن است اعتماد خود را به این دارایی سنتی از دست بدهند و در طول بحران مالی جهانی به بیت کوین روی بیاورند. بنابراین، این مقاله بر روی این سوال تمرکز می کند: کدام دارایی در طول این همه گیری COVID-19 پناهگاه امن است، طلا یا بیت کوین؟

قیمت شمش طلا

برای بررسی این سوال، ما از مدل خودرگرسیون بردار پارامتر متغیر با زمان برای آزمایش خاصیت پناهگاه امن طلا و بیت کوین استفاده می کنیم. اگر یک دارایی با سایر دارایی ها یا پرتفوی ها در طول یک آشفتگی اقتصادی نامرتبط یا همبستگی منفی داشته باشد، می تواند به عنوان یک دارایی امن مورد استفاده قرار گیرد. این نوع دارایی به جبران زیان ناشی از افت قیمت سایر دارایی ها یا پرتفوی سرمایه گذاری در شرایط شدید بازار کمک می کند. بنابراین، سرمایه گذاران به دنبال دارایی های امن برای کاهش زیان های ناشی از ریسک هستند.

طلا به دلیل ویژگی‌های بادوام، قابل نگهداری، قابل حمل، تقسیم‌پذیر و به راحتی استاندارد شده، قرن‌ها به عنوان یک ذخیره‌کننده ارزش و وسیله مبادله بوده است. به دلیل خواص فیزیکی عالی، طلا به عنوان یکی از اولین اشکال پول در نظر گرفته می شود. علاوه بر این، طلا به دلیل همبستگی منفی می تواند زیان های ناشی از سایر دارایی ها را جبران کند. این دیدگاه که طلا می تواند به عنوان دارایی ایمن در نظر گرفته شود به طور گسترده ای به رسمیت شناخته شده است، به ویژه در محیط رکود بازار. طلا یک پناهگاه امن برای سرمایه گذاران داخلی و خارجی است، به خصوص زمانی که بازار سهام به شدت کاهش می یابد. با این حال، شواهد نشان می‌دهد که پناهگاه امن و دارایی پوشش‌دهی طلا احتمالاً به دلیل حرکت مشترک و مالی‌سازی بازارهای کالا ناپدید می‌شوند . شکست ویژگی های پناهگاه امن طلا در برخی مواقع باعث شد مردم به دنبال دارایی های امن دیگری باشند.

بیت کوین، یک دارایی در حال ظهور، به تدریج توجه ها را به خود جلب می کند. بیت کوین ارز دیجیتال اصلی است که توسط ناکاموتو (2008) پیشنهاد شده است. از زمان انتشار، بیت کوین به تدریج به عنوان یک ابزار پرداخت در برخی مشاغل و مناطق پذیرفته شده است. بیت کوین علاوه بر نقشی که در معاملات دارد، از منظر اقتصاد و امور مالی نیز دارای خواص عالی است. به خصوص از زمانی که این دارایی نوظهور پس از بحران مالی جهانی در سال 2008 ظاهر شد، پناهگاه امن یا دارایی پوشش‌دهی بیت کوین نیز به تدریج توسط برخی از سرمایه‌گذاران و محققان محقق شد. یک سبد سهام که شامل بیت کوین است ممکن است معاوضه ریسک و بازده را بهبود بخشد.

خرید شمش طلا

تجارت بیت کوین در حال افزایش است

اما نکته اینجاست: بیت کوین اکنون حدود 4 درصد بالاتر معامله می شود، در حالی که قیمت طلا از زمان حمله به اوکراین در دو هفته پیش تقریباً 5 درصد رشد کرده است. با نوسانات بیت کوین بسیار بزرگتر از طلا و باقی ماندن بیش از 40 درصد کمتر از رکوردی که در نوامبر گذشته به دست آورد، ارزهای دیجیتال از زمان شروع جنگ بهتر از سهام و طلا حفظ شده اند. این رشد قابل توجهی است، با توجه به اینکه معاملات آنها در گذشته ارتباط نزدیک تری داشت. چرا اینطور است؟ اولاً، تحریم‌های تهاجمی دسترسی روسیه به بسیاری از سیستم‌های مالی جهانی را قطع کرده است، سیستم‌های پرداخت بین‌المللی به حالت تعلیق درآمده و بسیاری از کسب‌وکارها این کشور را تحریم کرده‌اند. بعدی وضعیت روبل روسیه پس از جنگ است. در واقع، داده‌های Arcane Crypto نشان داد که معاملاتی که در آن روبل روسیه با بیت‌کوین رد و بدل می‌شود، از زمان تهاجم افزایش یافته است، که نشان می‌دهد ارزهای دیجیتال ارزش واقعی دارند. این امر باعث شده است که بسیاری از کشورها، موسسات و حتی افراد به دنبال جایگزینی برای انتقال پول خود در سراسر جهان باشند. Lux Thiagarajah، رئیس تجارت در گروه BCB، شریک بانکی تجارت کریپتو، در مصاحبه‌ای به CNN گفت: «دلیل اینکه تا حدودی [ارزش خود] را حفظ کرده، این است که بازار آن را جایگزینی برای تأمین مالی سنتی می‌داند».

جایگزینی برای طلا؟

با افزایش قیمت طلا و مردم در جستجوی ابزارهای دیگر برای محافظت از پول خود، این سوال باقی می ماند: بیت کوین یا طلا؟

مارکوس سوتیریو، تحلیلگر گلوبال بلاک در ادامه می‌گوید: «ما قطعاً می‌توانیم ببینیم که برخی از روس‌ها از بیت‌کوین به عنوان محافظ و برای محافظت از پس‌انداز خود استفاده می‌کنند. "[این] این ایده را ثابت می کند که بیت کوین می تواند به عنوان طلای دیجیتال عمل کند." با این حال، تیاگارجاه غیر از این فکر می کند و تأکید می کند که تبدیل پول خود به بیت کوین توسط روس ها در مقایسه با سرمایه گذاران که آن را به عنوان یک شرط مطمئن می بینند بسیار متفاوت است. در هر صورت، قیمت بیت کوین به شدت نوسان باقی می ماند. علاوه بر این، برای مؤسساتی که می‌خواهند اقلام ملموس‌تری برای ثروت نگه دارند، بیت‌کوین چنین اعتمادی را ایجاد نمی‌کند. ما به بیت کوین به عنوان طلای دیجیتال نگاه نمی کنیم. او توضیح می دهد که طلا طبق تعریف یک پناهگاه امن است. از سوی دیگر، اگر سرمایه گذاران شروع به برخورد با بیت کوین مانند طلا کنند، تحلیلگران JPMorgan پیش بینی می کنند که ارزش آن می تواند به 150000 دلار برسد - تقریباً 4 برابر سطح فعلی آن

 

در صورت تمایل به مشاوره در مورد خرید محصولات با شماره تلفن 02188314479 تماس بگیرید.  4     +     5   =


خانه سکه ایران