ورود / ثبت نام

آیا طلا ارزان می شود؟ | پیش بینی قیمت طلا در شش ماه آینده

  • یکشنبه 20 شهریور 1401 | 14:50
  • 2.75 از 5 بوسیله 10 رای
    |
آیا طلا ارزان می شود؟ | پیش بینی قیمت طلا در شش ماه آینده

طلا کالایی است که در مواقع بحران اقتصادی به پناهگاه امنی تبدیل می شود. اکنون، با سقوط ریال، ایرانی‌ها از طلا برای پرداخت‌های روزانه بیشتر، به‌ویژه اجاره بها استفاده می‌کنند؛ اما افزایش قیمت‌ها شروع به تأثیرگذاری بر جمعیت تهران کرده است.

زمانی که واشنگتن اعلام کرد از توافق هسته‌ای 2015 خارج می‌شود، ارزش این ارز در دسامبر شروع به سقوط کرد.این کاهش در ماه مه پس از اعلام رسمی دونالد ترامپ، رئیس جمهور ایالات متحده مبنی بر خروج ایالات متحده از توافق با قدرت های جهانی و اعمال مجدد تحریم های اقتصادی علیه ایران، شتاب گرفت. در حالی که نرخ رسمی در حدود 45000 ریال در ازای هر دلار به اوج خود رسید، این نرخ تنها برای گروه کوچکی از واردکنندگان و کسب‌وکارها در دسترس بود و اکثر ایرانی‌ها دو برابر این نرخ را پرداخت کردند. در 29 ژوئیه، در آستانه تحریم های جدید ایالات متحده، مبادلات پولی در تهران حدود 100000 ریال برای یک دلار دریافت می کردند. ظرف 24 ساعت به 110000 ریال افزایش یافته بود. ایرانی ها به طور سنتی سکه های طلا را برای خریدهای عمده مانند هزینه های عروسی پس انداز می کردند. این رفتار با اعمال مجدد تحریم‌های آمریکا در ماه اوت، زمانی که خرید طلا به بالاترین حد خود در چهار سال گذشته رسید، رایج‌تر شده است. در همین حال، هر سکه طلا به 40 میلیون ریال نزدیک شد که این نرخ از آن زمان به 36 میلیون ریال کاهش یافته است. با کاهش قدرت خرید، اجاره بها افزایش می یابد. مارپیچ نزولی ارزش ریال باعث شده است که برخی از مالکان سعی کنند با روی آوردن به طلا از درآمد خود محافظت کنند. بر اساس گزارش بانک مرکزی کشور، هزینه مسکن در سال گذشته بیش از 35 درصد درآمد خانوارها را به خود اختصاص داده است. اما این منعکس کننده اتفاقاتی نیست که در چند ماه گذشته رخ داده است و اجاره بها همچنان در حال افزایش است، اما دولت نمی تواند با افزایش دستمزدها یا کنترل تورم با آن مقابله کند.

خرید شمش طلا

نتیجه: خانواده‌ها در تهران مجبور شده‌اند برای جبران افزایش اجاره‌بها هزینه‌های خود را برای سایر اقلام کاهش دهند یا در غیر این صورت به دنبال مکان‌های ارزان‌تری برای زندگی از جمله خارج از پایتخت باشند. 

آیا طلا ارزان می‌شود؟

پاسخ سیاستگذاران به آینده طلا؛

دبیر اتحادیه طلا و جواهر تهران در پاسخ به این سوال که آیا قیمت طلا ارزان می شود؟ وی گفت: به دلیل شرایط فعلی تقاضا برای طلا کاهش یافته است. همچنین آمارها نشان می دهد که قیمت اونس جهانی افزایش قابل توجهی نداشته و قیمت ها به ثبات رسیده است.

قیمت شمش طلا

روند نهایی قیمت طلا چگونه خواهد بود؟

سوال اصلی این است که آیا با نوسان جزئی قیمت دلار، قیمت طلا و سکه کاهش می یابد؟ یا این روند به طور نامطمئن و بدون مقصد ادامه خواهد یافت. دبیر اتحادیه طلا و جواهر تهران معتقد است با ثبات اونس جهانی طلا، قیمت طلا کاهش می یابد. دلیل کاهش قیمت طلا نیز کاملا مشخص است. اول، کاهش قابل توجهی در تقاضا. دوم، تداوم ثبات قیمت اونس جهانی طلا و سوم، کاهش ارزش دلار.

قیمت جهانی اونس طلا را بررسی کنید

این موضوع معمولا با دو تا سه روز تاخیر وارد بازار ایران می شود و این یکی از عواملی است که بازار طلا را با نوسانات بی هدف همراه کرده است. بنابراین پیش بینی می شود قیمت طلا و سکه کاهش یابد. زیرا باید تقاضاهای کوچک بازار برآورده شود و قیمت ها برای تشویق به خرید جزئی تنظیم شوند. بنابراین استنباط ما این است که طلا در شرایط فعلی ناگزیر باید مستقل از قیمت دلار باشد و حداقل در کوتاه مدت تا حدودی روند نزولی داشته باشد.

تحلیلگران بازار معتقدند قیمت سکه و طلا تا انتخابات آمریکا افزایش نخواهد یافت. این امر در همه بازارهای سراسر جهان مانند اونس طلا و فارکس وجود دارد، زیرا عملاً همه چیز به انتخابات ایالات متحده گره خورده است. افزایش ارزش دلار باعث بهبود اقتصاد آمریکا خواهد شد و تصمیم احتمالی فدرال رزرو برای افزایش نرخ بهره عاملی برای کاهش احتمالی قیمت طلا در ماه های آینده خواهد بود.

در صورت تمایل به مشاوره در مورد خرید محصولات با شماره تلفن 02188314479 تماس بگیرید.  7     +     پنج   =


خانه سکه ایران