ورود / ثبت نام

تشخیص طلا از بدل | تشخیص سریع طلا

  • شنبه 19 شهریور 1401 | 18:02
  • 2.83 از 5 بوسیله 3 رای
    |
تشخیص طلا از بدل | تشخیص سریع طلا

 

طلا یکی از با ارزش ترین و پرطرفدارترین کالاهای روی کره زمین است. به دلیل ارزش آن، جواهرات ارزان قیمت را می توان در صورتی که به نظر می رسد حاوی طلا باشد، گران تر به نظر رساند، حتی اگر آن طلا تقلبی باشد. اگر یک اقلام طلا دارید، خواه قراضه باشد یا یک میراث ارزشمند، ممکن است برایتان جالب باشد که بدانید چگونه می توانید واقعی بودن طلا را برای جلوگیری از هرگونه تقلید جعلی تشخیص دهید. این امر مخصوصاً زمانی صادق است که به دنبال خرید چنین کالایی هستید. در اینجا چند راه وجود دارد که می توانید بفهمید طلایی که دارید یا می خواهید بخرید واقعی است یا خیر.

 

به دنبال علامت مشخصه باشید

بهترین راه برای تشخیص واقعی بودن طلایی که خریداری می کنید این است که به دنبال علامت مشخصه باشید. این مهر کوچکی است که وزن عیار طلا را نشان می دهد. مکان های مختلف از اندازه گیری های متفاوتی استفاده می کنند. در ایالات متحده، عدد مشخصه کسری از 24 است. این به معنای علامت مشخصه 12K یا 12 قیراط است، به این معنی که نیمی از جواهرات طلا است. طلای خالص 24 عیار است. در اروپا، شما باید عددی بین 000.000 تا 1.000 را ببینید که 1000 آن 100 درصد طلا است - طلای خالص.

اگر علامت مشخصه وجود نداشته باشد، این می تواند به این معنی باشد که جواهرات حاوی طلای واقعی نیستند. با این حال، توضیحات احتمالی دیگری نیز وجود دارد. ممکن است علامت مشخصه به مرور زمان از بین رفته باشد، که اگر مورد در تماس مداوم با پوست باشد، ممکن است اتفاق بیفتد. همچنین، اگر جواهرات قدیمی باشد، ممکن است طلای واقعی باشد، اما قبل از اینکه علامت گذاری به یک روش ثابت تبدیل شود، ساخته شده است.

خرید شمش طلا

به دنبال علامت حرف بگردید

اگر جواهرات دارای حروف GP، GF یا GEP باشد، نشان می دهد که از طلای واقعی ساخته نشده است. GP به معنای روکش طلا، GF به معنای پر شده از طلا و GEP به معنای آبکاری طلا است. یعنی جواهرات از فلز دیگری با لایه نازکی از طلا در بالای آن ساخته شده است. در حالی که این روکش طلا ممکن است واقعی باشد، مقدار طلا کافی نیست تا آن مورد طلای واقعی در نظر گرفته شود.

تست با اسید نیتریک

جایی را روی جواهرات پیدا کنید که بتوانید یک خراش کوچک ایجاد کنید، شاید در زیر یک گیره یا در داخل یک حلقه. یک علامت به اندازه کافی عمیق ایجاد کنید که لایه بالایی طلا را خراش دهید. با دقت یک قطره اسید نیتریک را روی علامت بمالید و مشخص کنید که آیا علامت سبز است یا شیری. اگر زیورآلات یا طلا یا بیشتر طلا باشند، هیچ واکنشی نشان نخواهد داد.

اسید نیتریک یک ماده شیمیایی خطرناک است، بنابراین هنگام استفاده از آن باید همه اقدامات احتیاطی را انجام دهید. دستکش و عینک بپوشید و مطمئن شوید که اتاق به خوبی تهویه می شود. با توجه به آسیب احتمالی این آزمایش به جواهرات، ممکن است نخواهید آن را برای چیزی که ارزش شخصی بالایی دارد اعمال کنید. حداقل در نظر داشته باشید که یک جواهرساز حرفه ای این آزمایش را برای شما انجام دهد.

قیمت شمش طلا

چگالی مورد را تست کنید

چگالی طلا تقریباً 19.3 گرم در میلی لیتر (g/mL) است. هرچه چگالی اقلام طلای شما به این رقم نزدیکتر باشد، طلای واقعی بیشتری در آن وجود دارد. برای یافتن چگالی اجناس طلای خود، به یک ترازو که بر حسب گرم اندازه می‌گیرد و یک ظرف با علامت‌گذاری بر حسب میلی‌لیتر که به اندازه کافی بزرگ باشد، نیاز دارید تا آن را با فضای خالی نگه دارید.

کالای خود را وزن کرده و وزن آن را بر حسب گرم یادداشت کنید. سپس ظرف خود را روی یک سطح صاف قرار دهید و تا نیمه آن را با آب پر کنید. میزان پر بودن ظرف را بر حسب میلی لیتر یادداشت کنید. کالای خود را با احتیاط داخل ظرف پایین بیاورید تا آب از طرفین آن پاشیده نشود. سطح آب جدید را بنویسید. سپس اندازه‌گیری اول را از اندازه‌گیری دوم کم کنید تا بفهمید آیتم شما چند میلی‌لیتر آب جابجا کرده است. این حجم مورد را به شما می دهد.

برای یافتن چگالی کالای طلای خود، حجم آن را بر وزن آن تقسیم کنید. به عنوان مثال، اگر وزن کالای شما 40 گرم و حجم آن 2.2 میلی لیتر است، چگالی آن 40 / 2.2 خواهد بود که 18.18 گرم در میلی لیتر است. از آنجایی که چگالی طلا 19.3 گرم در میلی لیتر است، این احتمال وجود دارد که کالای شما بیشتر از طلای واقعی باشد. البته، فلزات دیگر وزنی مشابه طلا دارند، بنابراین این آزمایش راهنمای خوبی است اما کاملاً بی‌خطر نیست.

تست در برابر کاشی و سرامیک

این آزمایش شامل خراشیدن اقلام طلای شماست. با این حال، شما باید بتوانید با حداقل آسیب به نتایج برسید. کاشی و سرامیک بدون لعاب را پیدا کنید یا بخرید. باید بدون لعاب باشد زیرا لعاب کاشی روی نتایج تأثیر می گذارد. به آرامی مورد خود را روی کاشی بمالید تا زمانی که تکه های طلا را ببینید. اگر رگه‌ای از طلا باقی می‌ماند، احتمال زیادی وجود دارد که کالای شما طلای واقعی باشد. علامت سیاه نشان می دهد که طلا تقلبی است.

مورد را در آب بیندازید

یک ظرف را حداقل تا نیمه پر از آب کنید، به اندازه ای که طلای شما را با مقداری از آن بپوشانید. به آرامی اقلام طلای خود را در آب بیندازید. طلای واقعی یک فلز سنگین است و شناور نمی شود، بنابراین اگر اقلام طلای شما شناور است می دانید که طلای واقعی نیست. همچنین، اگر بعد از قرار گرفتن در آب متوجه زنگ زدگی یا کدر شدن روی اجناس شدید، این نیز نشانه این است که طلای واقعی نیست زیرا طلا زنگ نمی‌زند یا کدر نمی‌شود. با توجه به خطر لکه دار شدن، ممکن است نخواهید این آزمایش را با چیزی که برای شما ارزشمند است انجام دهید.

از یک آهنربا قوی استفاده کنید

از آنجایی که طلا خاصیت مغناطیسی ندارد، می توانید از آهنربا استفاده کنید تا ببینید آیا طلا و جواهر را جذب می کند یا خیر. ممکن است لازم باشد آهنربا را از یک فروشگاه سخت افزار بخرید زیرا اکثر آهنرباهای آشپزخانه به اندازه کافی قوی نیستند. توجه داشته باشید که اگر طلا با مواد مغناطیسی مانند آهن مخلوط شود، ممکن است از جواهرات واکنش نشان دهید. همچنین، جواهرات ممکن است بیشتر از فولاد ضد زنگ ساخته شوند که مغناطیسی نیستند. در حالی که این آزمایش‌ها می‌توانند به شما نشان دهند که آیا کالای شما طلای واقعی است یا تقلبی، تنها راه مطمئن برای دانستن آن، ارزیابی حرفه‌ای آن است.

در صورت تمایل به مشاوره در مورد خرید محصولات با شماره تلفن 02188314479 تماس بگیرید.  شش     -   =   پنج  


خانه سکه ایران