ورود / ثبت نام

قیمت طلا رو به افزایش است یا کاهش؟ | پیش بینی قیمت طلا در هفته آینده

  • پنج شنبه 17 شهریور 1401 | 13:29
  • 4.17 از 5 بوسیله 3 رای
    |
قیمت طلا رو به افزایش است یا کاهش؟ | پیش بینی قیمت طلا در هفته آینده

قیمت طلا با ترکیبی از عرضه، تقاضا و رفتار سرمایه گذاران حرکت می کند. این موضوع به اندازه کافی ساده به نظر می رسد، اما روشی که این عوامل با هم کار می کنند گاهی اوقات غیرمعمول است. به عنوان مثال، بسیاری از سرمایه گذاران طلا را به عنوان یک محافظ تورم در نظر می گیرند. این امر تا حدی قابل قبول است، زیرا پول کاغذی با چاپ بیشتر ارزش خود را از دست می دهد، در حالی که عرضه طلا نسبتاً ثابت است. همانطور که اتفاق می افتد، استخراج طلا سال به سال چیز زیادی به عرضه اضافه نمی کند. بنابراین، محرک واقعی قیمت طلا چیست؟

همبستگی با تورم

مطمئناً در زمان بحران اقتصادی، سرمایه گذاران به سمت طلا هجوم می آورند. به عنوان مثال، زمانی که رکود بزرگ شروع شد، قیمت طلا افزایش یافت. اما طلا تا اوایل سال 2008 در حال افزایش بود، نزدیک به 1000 دلار در هر اونس قبل از سقوط به زیر 800 دلار و پس از آن برگشت و با رسیدن بازار سهام به کف قیمت، افزایش یافت. با این حال، قیمت طلا حتی با احیای اقتصاد بیشتر افزایش یافت. قیمت طلا در سال 2011 به اوج خود رسید و به 1895 دلار رسید و از آن زمان تا کنون شاهد فراز و نشیب بوده است. در اوایل سال 2020، قیمت ها به 1575 دلار رسید.

داده های اقتصادی

یکی دیگر از محرک های قیمت طلا، داده های اقتصادی ایالات متحده است. داده‌های اقتصادی، مانند گزارش‌های مشاغل، داده‌های دستمزد، داده‌های تولید و داده‌های مبتنی بر گسترده‌تر مانند رشد تولید ناخالص داخلی، بر تصمیمات سیاست پولی فدرال رزرو تأثیر می‌گذارند که به نوبه خود می‌تواند بر قیمت طلا تأثیر بگذارد.

اگرچه اقتصاد قوی‌تر ایالات متحده و بیکاری کم، رشد مشاغل، توسعه تولید و رشد تولید ناخالص داخلی بیش از 2٪ - تمایل دارد قیمت طلا را پایین بیاورد. رشد اقتصادی قوی نشان می‌دهد که فدرال رزرو می‌تواند برای تشدید سیاست‌های پولی حرکت کند، بنابراین بر پویایی هزینه فرصت که در بالا بحث شد تأثیر می‌گذارد. از سوی دیگر، رشد ضعیف‌تر مشاغل، افزایش بیکاری، تضعیف داده‌های تولیدی و رشد تولید ناخالص داخلی پایین‌تر می‌تواند سناریوی ضعیف‌تر فدرال رزرو بر روی نرخ‌های بهره و افزایش قیمت طلا ایجاد کند.

عرضه و تقاضا

  • ممکن است این نکته ای باشد که اغلب نادیده گرفته می شود، اما اقتصاد عرضه و تقاضا می تواند بر قیمت فیزیکی طلا نیز تأثیر بگذارد.
  • مانند هر کالا یا خدمات دیگری، افزایش تقاضا با عرضه محدود یا کم تمایل به بالا بردن قیمت آن کالا یا خدمات دارد. برعکس، عرضه بیش از حد کالا یا خدمات با تقاضای راکد یا ضعیف می تواند قیمت ها را پایین بیاورد.
  • بر اساس گزارش شورای جهانی طلا، تقاضای طلا در نیمه اول سال 2016 با رشد 15 درصدی به 2335 تن رسید و تقاضای سرمایه گذاری با افزایش 16 درصدی به بالاترین سطح خود از سال 2009 تاکنون رسید. در سال 2016، که کندترین نرخ رشد عرضه در نیمه اول از سال 2008 را نشان می دهد. رشد تقاضا و عرضه محدود دلیل افزایش قیمت طلا در سال جاری بوده است.
خرید شمش طلا برای سرمایه‌گذاری

تورم

چهارمین عاملی که می تواند بر قیمت طلا تأثیر بگذارد، تورم یا افزایش قیمت کالاها و خدمات است. در حالی که دور از تضمین است، افزایش یا افزایش سطوح تورم تمایل به افزایش قیمت طلا دارد، در حالی که سطوح پایین تر تورم یا کاهش تورم بر طلا تاثیر می گذارد.

  • تورم تقریباً همیشه نشانه رشد و توسعه اقتصادی است. زمانی که اقتصاد در حال رشد و گسترش است، افزایش عرضه پول توسط فدرال رزرو امری عادی است. گسترش عرضه پول، ارزش هر اسکناس پولی موجود در گردش را کاهش می‌دهد و خرید دارایی‌هایی را که ذخیره ارزش درک شده‌اند، مانند طلا، گران‌تر می‌کند. به همین دلیل است که برنامه‌های کاهش کمی که عرضه پولی را به سرعت افزایش می‌داد، برای قیمت فیزیکی طلا مثبت تلقی می‌شد.
  • در سه ماهه اخیر تورم نسبتاً ملایم بوده است (کمی بالاتر از 1٪). فقدان تورم یکی از عواملی است که فدرال رزرو را مجبور به افزایش نرخ های وام کرده است، اما همچنین قیمت طلا را که معمولاً در محیط تورم فزاینده بهتر عمل می کند، پایین نگه داشته است. این فشار بین نرخ بهره و تورم می تواند یک کشش مداوم بر قیمت طلا باشد.

حرکات ارز

حرکت ارزها به ویژه دلار آمریکا، از آنجایی که قیمت طلا بر اساس دلار است. یکی دیگر از تأثیرگذاران قوی است.

کاهش ارزش دلار آمریکا تمایل به افزایش قیمت طلا دارد زیرا ارزش سایر ارزها و کالاها در سراسر جهان با کاهش ارزش دلار افزایش می یابد. برعکس، تقویت دلار آمریکا اغلب به دلیل رشد اقتصاد ایالات متحده اتفاق می افتد. همچنین قیمت طلا را کاهش می دهد زیرا طلا و دلار آمریکا رابطه معکوس دارند. کاهش ارزش دلار آمریکا در سال 2016 در افزایش قیمت طلا نقش اساسی داشته است.

عدم قطعیت

در نهایت، عامل گسترده عدم اطمینان می تواند بر قیمت طلا تأثیر بگذارد.

هیچ عامل خاصی وجود ندارد که بتوان آن را در اینجا فهرست کرد که کاملاً شامل عدم قطعیتی باشد که می تواند طلا را حرکت دهد، اما عدم اطمینان سیاسی و/یا بی ثباتی احتمالاً بهترین مثال است. به طور واضح، بازار سهام طمع به قطعیت دارد و اغلب دشمن قیمت طلا است. ندانستن اینکه چگونه برگزیت برای بریتانیا و اروپا که چهل و پنجمین رئیس جمهور ایالات متحده خواهند شد و اینکه آیا می توان با تهدیدات تروریستی در خاورمیانه مقابله کرد، همه عواملی هستند که می توانند به عدم قطعیت رشد جهانی و کمک به این کشور کمک کنند. 

در صورت تمایل به مشاوره در مورد خرید محصولات با شماره تلفن 02188314479 تماس بگیرید.  چهار     +   =   8  


خانه سکه ایران