ورود / ثبت نام

فروش عمده طلا در تهران | تولیدی طلا در تهران

 • یکشنبه 29 خرداد 1401 | 12:19
 • 3.44 از 5 بوسیله 8 رای
  |
فروش عمده طلا در تهران | تولیدی طلا در تهران

آیا طلا یک عنصر است؟ بله، طلا یک عنصر شیمیایی است که در گروه 11 جدول تناوبی (در کنار مس (Cu)، نقره (Ag) و رونتژنیوم (Rg)) یافت می‌شود. نماد عنصر طلا Au است که از نام لاتین عنصر - aurum گرفته شده است. عدد اتمی آن 79 و جرم اتمی آن 196.967 است. در طول تاریخ، طلا توسط تمدن‌های بشری به عنوان یک فلز گرانبها در نظر گرفته شده است. این به دلیل ویژگی‌های متمایز این فلز از جمله ظاهر جذاب و درخشان، چکش خواری، دوام و در دسترس بودن به شکل نسبتاً خالص در طبیعت است. مصنوعات طلا (جواهرات، سکه ها و غیره) از تمدن های باستانی مانند تمدن مصر، مینوی و آشور به دلیل مقاومت بالای عنصر در برابر خوردگی، امروزه در وضعیت تقریباً عالی باقی مانده‌اند. طلا نشان دهنده چیست؟ سکه‌ها و شمش‌های طلا به‌عنوان یکی از قدیمی‌ترین شکل‌های پول توسط بسیاری از فرهنگ‌های باستانی مورد استفاده قرار می‌گرفتند. در زمان‌های اخیر، هجوم خرید و فروش عمده طلا در تهران نیز افزایش یافت. اگر شما نیز قصد خرید طلا دارید و اطلاعات بیشتری در رابطه با این فلز گرانبها می‌خواهید، این درس نگاه دقیق‌تری به حقایق عنصر طلا، از جمله خواص و کاربردهای آن خواهد داشت.

خواص طلا: حقایق عنصر طلا

در زیر با برخی از خواص و حقایق عنصر طلا آشنا خواهید شد:

 1. همانطور که قبلاً گفته شد، طلا فلزی است که ارزش فرهنگی و اقتصادی زیادی دارد. ارزش بالای طلا به دلیل خواص آن به عنوان یک عنصر شیمیایی است که با ترکیب اتم طلا مشخص می‌شود. طلا به دلیل ویژگی‌های منحصربه‌فردش، ماده‌ای است که در ازای کالاها و خدمات مورد پذیرش جهانی قرار گرفته است. به شکل سکه یا شمش، طلا گهگاه نقش مهمی را به عنوان ارز با ارزش بالا ایفا کرده است، اگرچه نقره به طور کلی وسیله استاندارد پرداخت در سیستم های تجاری جهان بود. طلا زمانی که در قرن نوزدهم گسترده شد، به عنوان پشتیبان برای سیستم‌های ارز کاغذی عمل کرد و از دهه 1870 تا جنگ جهانی اول، استاندارد طلا مبنای ارزهای جهانی بود. اگرچه نقش رسمی طلا در سیستم پولی بین‌المللی تا دهه 1970 به پایان رسیده بود، این فلز همچنان یک دارایی ذخیره بسیار مورد توجه است و تقریباً 45 درصد از کل طلای جهان توسط دولت‌ها و بانک‌های مرکزی برای این منظور نگهداری می‌شود. طلا هنوز توسط همه کشورها به عنوان وسیله ای برای پرداخت بین المللی پذیرفته می‌شود. 
 2. طلا در غلظت های کم در تمام سنگ های آذرین گسترده است. فراوانی آن در پوسته زمین حدود 0.005 قسمت در میلیون تخمین زده می‌شود. بیشتر در حالت بومی وجود دارد و از نظر شیمیایی غیر ترکیبی باقی می‌ماند مگر با تلوریوم، سلنیوم و بیسموت. تنها ایزوتوپ طبیعی این عنصر طلا-197 است. طلا اغلب در ارتباط با ذخایر مس و سرب به وجود می‌آید، و اگرچه مقدار موجود اغلب بسیار کم است، اما به آسانی به عنوان یک محصول جانبی در پالایش آن فلزات اساسی بازیابی می‌شود. توده‌های بزرگ سنگ حاوی طلا که به اندازه کافی غنی است که بتوان آن را سنگ معدن نامید غیرعادی است. دو نوع ذخایر حاوی مقادیر قابل توجهی طلا شناخته شده است: رگه‌های گرمابی، که در آن با کوارتز و پیریت (طلای احمق) مرتبط است. و نهشته‌های پلاسر، ادغام شده و غیر تحکیم، که از هوازدگی سنگ های دارای طلا به دست می‌آیند.
 3. هنگامی که طلا از اعماق زیاد همراه با مواد معدنی دیگر، در محلول آبی حمل می‌شد و بعداً رسوب می‌کرد، رگه‌ها به شکل طلا غنی می‌شدند. طلای موجود در سنگ‌ها معمولاً به صورت دانه‌های پراکنده نامرئی، به ندرت به صورت تکه‌های به اندازه کافی بزرگ و حتی به ندرت به صورت توده‌ها یا رگه ها ظاهر می‌شود. کریستال‌هایی با قطر حدود 2.5 سانتی متر (1 اینچ) یا بیشتر در کالیفرنیا یافت شده‌اند. توده هایی که برخی از آنها حدود 90 کیلوگرم (200 پوند) هستند از استرالیا گزارش شده است.
 4. ذخایر آبرفتی طلا که در رودخانه ها یا در امتداد آن یافت می‌شود، منابع اصلی این فلز برای مصر باستان و بین النهرین بوده است. ذخایر دیگری در لیدی (اکنون در ترکیه) و سرزمین های دریای اژه و در ایران (ایران)، هند، چین و سرزمین های دیگر یافت شد. در قرون وسطی منابع اصلی طلا در اروپا معادن زاکسن و اتریش بودند. عصر تولید طلا که پس از کشف قاره آمریکا توسط اسپانیایی ها در دهه 1490 انجام شد، احتمالاً بزرگترین دوره ای بود که جهان تا آن زمان شاهد بوده است. بهره برداری از معادن توسط کار برده و غارت کاخ ها، معابد و قبرها در آمریکای مرکزی و جنوبی منجر به هجوم بی سابقه طلا شد که به معنای واقعی کلمه ساختار اقتصادی اروپا را نامتعادل کرد. از کشف جهان جدید توسط کریستف کلمب در سال 1492 تا 1600، بیش از 225000 کیلوگرم (8000000 اونس) طلا یا 35 درصد تولید جهانی از آمریکای جنوبی به دست آمد. معادن دنیای جدید - به ویژه معادن در کلمبیا - تا قرن هفدهم و هجدهم ادامه یافت و به ترتیب 61 و 80 درصد از تولید جهانی را به خود اختصاص دادند. 1،350،000 کیلوگرم (48،000،000 اونس) در قرن 18 استخراج شد.

ترکیب اتم طلا

از ورود آن به جدول تناوبی می توان دریافت که عدد اتمی طلا 79 و جرم اتمی آن 196.967 است. عدد اتمی تعداد پروتون‌های موجود در هسته اتم طلا را نشان می‌دهد - یعنی 79. تعداد پروتون‌های یک اتم بدون بار برابر با تعداد الکترون‌های اتم آن است. بنابراین، یک اتم طلا نیز 79 الکترون دارد. از جرم اتمی می‌توان تعداد کل پروتون‌ها و نوترون‌های هسته را فهمید. سپس با کم کردن عدد اتمی می‌توان تعداد نوترون‌ها را از جرم اتمی بدست آورد. یک اتم طلا دارای 197-79 = 118 نوترون است. اتم‌های یک عنصر که دارای یک عدد اتمی مشترک بوده اما دارای جرم اتمی متفاوت هستند به عنوان ایزوتوپ شناخته می‌شوند. اطلاعات فوق مربوط به ایزوتوپ طلا-197 است که تنها ایزوتوپ پایدار طبیعی طلا است. در نظر گرفته می‌شود که بین 18 تا 59 ایزوتوپ مصنوعی ساخته شده از طلا وجود دارد که همگی از نظر تعداد نوترون در اتم هایشان متفاوت هستند. با این حال، این ایزوتوپ ها بسیار ناپایدار هستند و به سرعت تحت واپاشی رادیواکتیو قرار می‌گیرند.

نماد طلا چیست؟

نماد عنصر طلا Au است. همانطور که قبلا ذکر شد، این نماد از نام لاتین این فلز - aurum (به معنی "سپیده دم") گرفته شده است.  طلا یکی از معدود عناصر جدول تناوبی است که نماد شیمیایی خود را به جای نام انگلیسی خود از یک نام لاتین گرفته اند. نمونه های دیگر عناصری که نمادهای خود را از نام لاتین خود گرفته اند به شرح زیر است:

 • سدیم - نماد: Na (از لاتین natrium)
 • پتاسیم - نماد: K (از لاتین kalium)
 • آهن - نماد: Fe (از لاتین ferrum)
 • مس - نماد: مس (از لاتین cuprum)
 • نقره - نماد: Ag (از لاتین argentum)
 • آنتیموان - نماد: Sb (از لاتین stibium)
 • قلع - نماد: Sn (از لاتین stannum)
 • سرب - نماد: Pb (از لاتین plumbum)
 • ویژگی مشترک همه عناصر فوق این است که انسان از زمان های قدیم از آنها استفاده می کرده است.

چرا طلا بخریم؟

طلا به دلیل ارزش و تاریخ غنی خود در سراسر جهان مورد احترام است که هزاران سال است در فرهنگ ها در هم تنیده شده است. سکه های حاوی طلا در حدود سال 650 قبل از میلاد ظاهر شدند و اولین سکه های طلای خالص در زمان فرمانروایی کرزوس پادشاه لیدیا حدود 100 سال بعد ضرب شدند. در طول قرن ها، مردم به دلایل مختلف به نگهداری طلا ادامه داده اند. جوامع و در حال حاضر اقتصادها، برای طلا ارزش قائل شده اند، بنابراین ارزش آن را تداوم می بخشند. این فلزی است که وقتی دیگر اشکال ارز کار نمی کنند، دوباره به آن دچار می شویم، به این معنی که همیشه ارزشی به عنوان بیمه در برابر روزهای سخت دارد. حال اگر می‌پرسید که چرا طلا بخریم؟ در پاسخ باید گفت که طلا هم به عنوان سرمایه‌گذاری و هم به عنوان وسیله زینتی و کادو محبوبیت بسیاری دارد. اما اگر هدف خرید شما از طلا به عنوان سرمایه‌گذاری است پیشنهاد می‌کنیم طلا را به صورت عمده خریداری نمایید. که هم طلای بیشتری برای سرمایه‌گذاری داشته باشید و هم پول کمتری به واسطه عمده بودن نسبت به کل قیمت خواهید پرداخت. 

از کجا طلای عمده بخرم؟

در سال گذشته صحبت‌های زیادی در مورد طلا در اخبار وجود داشت. به طور دقیق در صنعت فلزات گرانبها سوالات مختلفی در مورد سرمایه گذاری پرسیده شده است. در اینجا پنج سوال متداول و آنچه باید قبل از خرید طلا بدانید آورده شده است:

1. چرا طلا یا نقره بخریم؟

در زمان‌های "پایدار"، من معتقدم که حداقل 10 درصد از سبد یک فرد باید به فلزات گرانبها مانند طلا و نقره به منظور تنوع بخشی اختصاص یابد و بسیاری از کارشناسان، مانند ری دالیو، نظرات مشابهی دارند. با کنار گذاشتن نوسانات بازار سهام، ارزش دلار به طور مداوم در حال کاهش است. این برای هر کسی که ذخایر نقدی در بانک خود دارد چه معنایی دارد؟ از دست دادن متناظر در قدرت خرید. فلزات گرانبها، که ارزش آنها در چند سال گذشته افزایش یافته است، می توانند این ضرر را جبران کنند و سرمایه گذاران از رابطه معکوس برای محافظت از پرتفوی خود استفاده کنند. فلزات گرانبها راهی برای محافظت در برابر تورم هستند و حتی می توانند به حساب های بازنشستگی ثبات دهند.

2. آیا اکنون زمان خوبی برای خرید طلا است؟

وضعیت فعلی اقتصاد سیگنال های خرید قوی را نشان می دهد. دلار کاهش یافته است و برخی کارشناسان فضای بیشتری را برای سقوط پیش‌بینی می‌کنند و دلیل خوبی هم دارد. تا ماه فوریه، بدهی ملی تقریباً 28 تریلیون دلار بود و کنگره و فدرال رزرو تریلیون ها دلار برای کمک به بحران کووید-19 پرداخت کرده اند. موقعیت دلار به عنوان ارز ذخیره جهانی ممکن است به این دلیل در خطر باشد

3. طلا و نقره فیزیکی چه نوع بازدهی را فراهم می کند؟

در سال 1946، سکه جیوه نقره 0.10 دلار ارزش اسمی داشت که در آن زمان هزینه یک قرص نان نیز بود. به همین ترتیب، بر اساس تجربه من، همان سکه جیوه نقره امروز به طور متوسط حدود 2.50 دلار ارزش دارد، و همین قرص نان اکنون 2 دلار یا بیشتر قیمت دارد. اینگونه است که فلزات گرانبها موفق می شوند: آنها قدرت خرید شما را قفل می کنند. من دوست دارم طلا و نقره فیزیکی را به عنوان بیمه مالی در برابر تورم در نظر بگیرم که توانایی "قفل کردن" نرخ خاصی را فراهم می کند. همانطور که گفته شد، طلا از سال 2000 عملکرد بهتری نسبت به شاخص S&P داشته است، تقریباً 514٪ در مقابل 174٪ تا زمان نگارش این مقاله.

چنانچه شما نیز قصد خرید عمده طلا در اشکال مختلف مثل شمش طلا دارید کلیک کنید: خرید شمش طلا

در صورت تمایل به مشاوره در مورد خرید محصولات با شماره تلفن 02188314479 تماس بگیرید.  -     4   =   3  


خانه سکه ایران