ورود / ثبت نام

خواص طلا چیست؟ | خواص طلا برای بدن + اکسید طلا چه رنگی است؟

 • پنج شنبه 19 خرداد 1401 | 12:38
 • 3.28 از 5 بوسیله 27 رای
  |
خواص طلا چیست؟ | خواص طلا برای بدن + اکسید طلا چه رنگی است؟

زیبایی، ارزش و بسیاری از خصوصیات منحصر به فرد دیگر طلا، آن را به ماده انتخابی در بسیاری از صنایع تبدیل کرده است. بیشتر طلا، در واقع 78 درصد از عرضه سالانه طلا، به ساخت جواهر می‌پردازدجواهر ساخته می شود. سایر صنایع، عمدتاً الکترونیک، پزشکی و دندانپزشکی به حدود 12 درصد طلا نیاز دارند. 10 درصد باقیمانده از عرضه سالانه طلا در معاملات مالی استفاده می‌شود. حال خواص طلا چیست؟ در ادامه با خصوصیات و خواص عالی طلا آشنا خواهید شد.

معرفی کلی طلا

طلا به عنوان یک فلز تماسی در صنعت الکترونیک استفاده می‌شود زیرا رسانای خوبی برای الکتریسیته و گرما است. کلمه "طلا" به احتمال زیاد ریشه در کلمه هندواروپایی ghel به معنای "زرد" دارد. نماد شیمیایی طلا، Au، مخفف کلمه لاتین طلا، aurum به معنای "سپیده دم درخشان" است. 

 

 

عدد اتمی

79

جرم اتمی

196.9655 گرم در مول -1

الکترونگاتیوی بر اساس پاولینگ

2.4

تراکم

19.3 g.cm-3 در 20 درجه سانتی گراد

نقطه ذوب

1062 درجه سانتی گراد

نقطه جوش

2000 درجه سانتی گراد

شعاع واندروالس

0.144 نانومتر

شعاع یونی

0.137 نانومتر (+1)

ایزوتوپ ها

7

پوسته الکترونیکی

[ Xe ] 4f14 5d10 6s1

انرژی اولین یونیزاسیون

888 kJ.mol -1

انرژی یونیزاسیون دوم

1974.6 kJ.mol -1

پتانسیل استاندارد

+1،68 ولت (Au+/Au)

کشف شده

3000 سال قبل از میلاد

به زبان ساده‌تر:

طلا فلز است و هنگامی که در یک جرم قرار می‌گیرد به رنگ زرد است، اما وقتی به صورت ریز تقسیم می شود ممکن است سیاه، یاقوتی یا بنفش باشد. این فلز چکش خوارترین و انعطاف پذیرترین فلز است. 1 اونس (28 گرم) طلا را می توان تا 300 فوت مربع شکست داد. این فلز نرم است و معمولاً برای استحکام بیشتر به آن آلیاژ می‌شود. رسانای خوبی برای گرما و الکتریسیته است و تحت تأثیر هوا و بیشتر معرف ها قرار نمی‌گیرد.

طلا معمولاً در جواهرات آلیاژ می‌شود تا استحکام بیشتری به آن بدهد و اصطلاح عیار میزان طلای موجود را توصیف می‌کند (24 عیار طلای خالص است). تخمین زده می‌شود که تمام طلای جهان که تاکنون تصفیه شده است را می‌توان در یک مکعب منفرد 60 فوتی در یک طرف قرار داد.

ترکیب اتم طلا

از ورود آن به جدول تناوبی می‌توان دریافت که عدد اتمی طلا 79 و جرم اتمی آن 196.967 است. عدد اتمی تعداد پروتون‌های موجود در هسته اتم طلا را نشان می‌دهد. یعنی 79. تعداد پروتون‌های یک اتم بدون بار برابر با تعداد الکترون‌های اتم آن است. بنابراین، یک اتم طلا نیز 79 الکترون دارد.

 • از جرم اتمی می‌توان تعداد کل پروتون‌ها و نوترون‌های هسته را فهمید. سپس با کم کردن عدد اتمی می توان تعداد نوترون ها را از جرم اتمی بدست آورد. یک اتم طلا دارای 197-79 = 118 نوترون است.
 • اتم‌های یک عنصر که دارای یک عدد اتمی مشترک هستند اما دارای جرم اتمی متفاوت هستند به عنوان ایزوتوپ شناخته می شوند. اطلاعات فوق مربوط به ایزوتوپ طلا-197 است که تنها ایزوتوپ پایدار طبیعی طلا است. در نظر گرفته می‌شود که بین 18 تا 59 ایزوتوپ مصنوعی ساخته شده از طلا وجود دارد که همگی از نظر تعداد نوترون در اتم هایشان متفاوت هستند. با این حال، این ایزوتوپ ها بسیار ناپایدار هستند و به سرعت تحت واپاشی رادیواکتیو قرار می‌گیرند.

نماد طلا چیست؟

نماد عنصر طلا Au است. همانطور که قبلا ذکر شد، این نماد از نام لاتین این فلز - aurum (به معنی "سپیده دم") گرفته شده است.

طلا یکی از معدود عناصر جدول تناوبی است که نماد شیمیایی خود را به جای نام انگلیسی خود از یک نام لاتین گرفته اند. نمونه های دیگر عناصری که نمادهای خود را از نام لاتین خود گرفته اند به شرح زیر است:

 1. سدیم - نماد: Na  از لاتین natrium
 2. پتاسیم - نماد: K  از لاتین kalium
 3. آهن - نماد: Fe  از لاتین ferrum
 4. مس - نماد: مس  از لاتین cuprum
 5. نقره - نماد: Ag  از لاتین argentum
 6. آنتیموان - نماد: Sb از لاتین stibium
 7. قلع - نماد: Sn از لاتین stannum
 8. سرب - نماد: Pb  از لاتین plumbum
 9. ویژگی مشترک همه عناصر فوق این است که انسان از زمان‌های قدیم از آنها استفاده می کرده است.

موقعیت و بلوک در جدول تناوبی عناصر

عنصر طلا را می‌توان در گروه 11 و دوره 6 جدول تناوبی یافت. سایر عناصر گروه 11 جدول تناوبی عبارتند از:

 1. مس 
 2. نقره 
 3. رونتژنیوم 

طلا متعلق به گروهی از عناصر به نام فلزات واسطه (همچنین به عنوان عناصر بلوک D) شناخته می‌شود، که بین گروه 3 و گروه 12 جدول تناوبی یافت می‌‍شود. همانطور که از نام "فلزات" پیداست، این عناصر همه فلزی هستند. اصطلاح "گذر" به این واقعیت اشاره دارد که فلزات واسطه بین عناصر بلوک s (گروه 1 و 2 - که در سمت چپ جدول تناوبی هستند) و عناصر بلوک p (گروه 13) قرار دارند. -18 - که در سمت راست جدول تناوبی قرار دارند، و بنابراین به عنوان نوعی انتقال بین این دو بلوک عمل می‌کنند.

برنامه های کاربردی

طلا به عنوان شمش طلا و در جواهرات، شیشه و الکترونیک استفاده می‌شود. جواهرات حدود 75 درصد از کل طلای تولید شده را مصرف می کنند. طلا برای جواهرات بسته به فلزی که با آن آلیاژ شده است (سفید، قرمز، آبی، سبز و غیره) می‌توان طیفی از رنگ‌ها را انتخاب کرد. طلای کلوئیدی به شیشه اضافه می‌شود تا آن را قرمز یا بنفش رنگ کند و طلای فلزی را به عنوان یک لایه نازک بر روی پنجره‌های ساختمان‌های بزرگ قرار می‌دهند تا گرمای پرتو خورشید را منعکس کند. آبکاری طلا در صنعت الکترونیک برای محافظت از قطعات مسی و بهبود قابلیت لحیم کاری آنها استفاده می‌شود.

خرید شمش طلا با بهترین قیمت و کیفیت

خواص طلا

حال در زیر به خواص طلا اشاره می‌کنیم:

طلا گرما و الکتریسیته را هدایت می‌کند

 مس و نقره بهترین هادی هستند، اما اتصالات طلا از هر دوی آنها بیشتر است زیرا کدر نمی شوند. این به این معنا نیست که طلا دوام بیشتری دارد، بلکه این است که برای مدت طولانی تری رسانا باقی می‌ماند.

طلا انعطاف پذیر است

 می‌توان آن را به نازک ترین سیم کشید. یک اونس طلا را می‌توان به 80 کیلومتر (50 مایل) سیم طلای نازک، پنج میکرون یا پنج میلیونم متر، ضخامت کشید. این نمونه 0.20 میلی متر (0.008 اینچ) قطر دارد.

طلا به شدت گرما و نور را منعکس می‌کند

 رویه کلاه‌های فضایی فضانوردان روکشی از طلا به‌قدری نازک (0.00005 میلی‌متر یا 0.000002 اینچ) دریافت می‌کند که تا حدی شفاف است. فضانوردان می‌توانند از طریق آن ببینند، اما حتی در آن نازکی لایه طلا، تابش خیره کننده و گرمای نور خورشید را کاهش می‌دهد.

طلا به دلیل زیبایی اش ارزشمند است

 جواهر سازان و فلزسازان آن را به عنوان فلزی می‌دانند که می توان آن را برجسته، چکش، ریخته گری، کشیده یا پیچش کرد.

طلا چکش خوار است

 بنابراین می‌توان آن را به ورقه‌های بسیار نازک پهن کرد. دیوارهای اتاق طلا با تقریباً 28 متر مربع (300 فوت مربع) ورق طلای 23 عیار که نمایانگر 3 اونس فلز طلا است پوشیده شده است. ورق طلا، همچنین به عنوان تذهیب شناخته می‌شود که یک تکنیک باستانی است. صنعتگران سنتی طلای خام را بین قطعات چرم می‌کوبیدند تا جایی که تقریباً نازک‌تر از آن بود که دیده نشود. ممکن است یک اونس طلا به اندازه کافی نازک چکش شود که بیش از 9 متر مربع (96.9 فوت مربع) از یک سطح را بپوشاند. ورق طلا ممکن است تنها 0.18 میکرون (هفت میلیونیم اینچ) ضخامت داشته باشد. یک پشته از 7055 ورق ضخیم تر از یک سکه نخواهد بود.

طلا در محیط زیست

طلا به طور گسترده در سطح زمین در سطح زمینه 0.03 گرم در 1000 کیلوگرم (0.03 ppm وزنی) توزیع می‌شود. درونی بودن و چگالی بالای آن باعث می‌شود که در بستر رودخانه‌ها، چه به صورت تکه‌های کوچک یا در تکه‌های بزرگ‌تر، متمرکز شود، که ممکن است با پانینگ از آن خارج شود. در طبیعت آزاد است و با کوارتز، پیریت و سایر مواد معدنی مرتبط است.

بیشتر طلا از معادن استخراج می شود و از سنگریزه‌ها و رگه‌های کوارتز به دست می‌آید یا با رسوبات پیریت همراه است. دو سوم عرضه جهان از آفریقای جنوبی و 2/3 تولید ایالات متحده از داکوتای جنوبی و نوادا است. سایر مناطق معدنی اصلی کانادا و روسیه هستند. طلا در آب دریا یافت می‌شود، اما هیچ فرآیند اقتصادی موثری (هنوز) برای استخراج آن از این منبع طراحی نشده است. تولید جهانی حدود 2500 تن در سال است، اما ذخایر آن ده هزار تن تخمین زده می‌شود.

اثرات طلا بر سلامتی

طلا برای درمان آرتریت روماتوئید تحت درمانی به نام Chrysoteraphy استفاده می‌شود. زمانی تجویز می شود که درمان با داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی تسکین ندهد.

اثرات زیست محیطی طلا

طلا برای سمیت زیست محیطی آن ارزیابی نشده است. با این حال، انتظار می رود که تجزیه زیستی طلا در شرایط هوازی بسیار ضعیف باشد و هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد در صورت رها شدن در محیط، مشکلات اکولوژیکی ایجاد می‌کند. از آنجایی که طلا نامحلول است، اعتقاد بر این است که حداقل ویژگی‌های تجمع زیستی و فراهمی زیستی را دارد.

سوالات متداول

در زیر به برخی از سوالات متداول شما عزیزان اشاره می‌کنیم:

طلا در طبیعت چگونه تشکیل می شود؟

به گفته دانشمندان، تمام طلای یافت شده روی زمین، مدت ها قبل از تشکیل منظومه شمسی و سیاره زمین، در ابرنواخترها و در برخورد ستاره های نوترونی شکل گرفته است!

آیا طلا یک ماده معدنی نرم است؟

طلا برای یک عنصر فلزی نسبتا نرم است که به آن اجازه می دهد به راحتی شکل بگیرد. فوق العاده چکش خوار و انعطاف پذیر است.

چه چیزی طلا را به یک ماده معدنی تبدیل می کند؟

کانی یک جامد طبیعی است که طبیعت همگن دارد و ترکیب شیمیایی خاصی دارد. از آنجایی که طلا اغلب در طبیعت به صورت خالص (بومی) یافت می شود، می توان آن را یک ماده معدنی و همچنین یک عنصر در نظر گرفت.

طلا از چه ساخته شده است؟

عنصر طلا از اتم هایی با 79 پروتون، 79 الکترون و 118 نوترون ساخته شده است. این اتم ها خصوصیات فیزیکی و شیمیایی این فلز را تعیین می کنند.

طلا را چگونه تعریف می کنید؟

طلا یک عنصر شیمیایی است که در دمای اتاق فلزی درخشان، زرد رنگ و جامد است. از زمان های قدیم توسط انسان ها ارزش زیادی داشته است.

3 حقیقت جالب در مورد طلا چیست؟

سه واقعیت جالب در مورد طلا عبارتند از:

- از زمان های قدیم توسط انسان ها ارزش زیادی داشته است

- نسبتاً بی اثر است و در برابر اکسیداسیون یا کدر شدن مقاومت می کند. به همین دلیل است که بسیاری از مصنوعات طلای باستانی قرن ها بعد همچنان در وضعیت عالی یافت می شوند.

- در بین تمام فلزات، چکش خوارترین و انعطاف پذیرترین است و یکی از بالاترین چگالی را در بین تمام عناصر دارد.

قیمت شمش طلا چقدر است؟

قیمت شمش طلا با توجه به بازار طلا تغییر می‌کند برای اطلاعات بیشتر صفحه مربوط به آن را بررسی نمایید: قیمت شمش طلا

 

 

در صورت تمایل به مشاوره در مورد خرید محصولات با شماره تلفن 02188314479 تماس بگیرید.  3     +     5   =


خانه سکه ایران