ورود / ثبت نام

کاربردهای مختلف طلا در زندگی | تحقیق درباره طلا

 • جمعه 30 اردیبشت 1401 | 15:23
 • 3.58 از 5 بوسیله 12 رای
  |
کاربردهای مختلف طلا در زندگی | تحقیق درباره طلا

از بین تمام مواد معدنی استخراج شده از زمین، هیچ کدام مفیدتر از طلا نیستند. سودمندی آن از تنوع خواص خاص ناشی می‌شود. طلا جریان الکتریسیته را هدایت می‌کند، کدر نمی شود، می‌تواند به سیم کشیده شود، می‌توان آن را به صورت ورقه‌های نازک چکش کرد، با بسیاری از فلزات دیگر آلیاژ می‌شود، می‌تواند ذوب شود و به اشکال بسیار دقیق ریخته شود، دارای رنگ فوق العاده و درخشان است. درخشش طلا یک فلز به یاد ماندنی است که جایگاه ویژه ای در ذهن انسان دارد. در این مطلب قصد داریم در رابطه با کاربردهای مختلف طلا در زندگی صحبت کنیم. در ادامه با ما همراه باشید.

تاریخچه طلا در جهان

هنگامی که کاشفان اسپانیایی برای اولین بار وارد "دنیای جدید" شدند، با مردم بومی آمریکای جنوبی آشنا شدند. این دو فرهنگ با اقیانوس وسیعی از هم جدا شده بودند، آنها هرگز یکدیگر را ندیده بودند، آنها به زبان‌های مختلف صحبت می‌کردند و زندگی کاملا متفاوتی داشتند. با این حال آنها یک چیز مشترک داشتند. هر دو برای طلا بسیار احترام قائل بودند و از آن برای ساختن برخی از مهمترین اشیاء خود استفاده می‌کردند.

در طول تاریخ سیاره ما، تقریباً هر فرهنگ تثبیت شده از طلا برای نماد قدرت، زیبایی، خلوص و موفقیت استفاده کرده است. امروزه ما همچنان از طلا برای مهم ترین اشیاء خود استفاده می‌کنیم: حلقه‌های ازدواج، مدال‌های المپیک، اسکار، پول و... هیچ ماده دیگری با همین نادر بودن جایگاه قابل مشاهده و برجسته‌تری در جامعه ما ندارد.

جواهرات، استفاده اولیه از طلا

هزاران سال است که از طلا برای ساخت اشیاء زینتی و جواهرات استفاده می‌شود. کار کردن قطعات طلا که در یک جریان یافت می‌شود بسیار آسان است و احتمالاً یکی از اولین فلزاتی است که توسط انسان استفاده شده است. امروزه بیشتر طلایی که تازه استخراج شده یا بازیافت می‌شود در ساخت جواهرات استفاده می‌شود. حدود 78 درصد از طلای مصرفی سالانه در ساخت جواهرات استفاده می‌شود.

 • خواص ویژه طلا آن را برای ساخت جواهرات عالی می‌کند. این موارد عبارتند از: درخشندگی بسیار بالا. رنگ زرد مطلوب، قابلیت کشیده شدن به سیم، چکش کاری به ورق یا ریخته گری به شکل. اینها همه ویژگی‌های یک فلز جذاب است که به راحتی به اشیاء زیبا تبدیل می‌شود. عامل بسیار مهم دیگری که استفاده از طلا را به عنوان فلز جواهر می‌طلبد سنت است. انتظار می‌رود اشیاء مهمی از طلا ساخته شوند.
 •  
 • طلای خالص آنقدر نرم است که نمی‌تواند در برابر فشارهای وارده به بسیاری از جواهرات مقاومت کند. صنعتگران آموختند که آلیاژ طلا با فلزات دیگر مانند مس، نقره و پلاتین دوام آن را افزایش می‌دهد. از آن زمان، بیشتر طلایی که برای ساخت جواهرات استفاده می‌شود، آلیاژی از طلا با یک یا چند فلز دیگر است.

طلا به عنوان: سکه، شمش، پشتوانه

از آنجایی که طلا ارزش بالایی دارد و عرضه بسیار محدودی دارد، از دیرباز به عنوان وسیله مبادله یا پول مورد استفاده قرار می‌گرفته است. اولین استفاده شناخته شده از طلا در معاملات به بیش از 6000 سال برمی‌گردد. معاملات اولیه با استفاده از قطعات طلا یا نقره انجام م‌ شد. نادر بودن، سودمندی و مطلوبیت طلا آن را به ماده‌ای با ارزش بلندمدت تبدیل می‌کند. طلا برای این منظور خوب عمل می‌کند زیرا ارزش بالایی دارد و بادوام، قابل حمل و به راحتی قابل تقسیم است.

تولید طلا 2019 کشور:

 • چین 420
 • استرالیا 330
 • روسیه 310
 • ایالات متحده 200
 • کانادا 180
 • اندونزی 160
 • غنا 130
 • پرو 130
 • مکزیک 110
 • قزاقستان 100
 • ازبکستان 100
 • آفریقای جنوبی 90
 • برزیل 85
 • آرژانتین 72
 • پاپوآ گینه نو 70
 • کشورهای دیگر 800

برخی از چاپ های اولیه پول کاغذی با طلایی که به ازای هر واحد پولی که در گردش قرار می‌گرفت، نگهداری می‌شد. ایالات متحده زمانی از "استاندارد طلا" استفاده کرده و برای پشتوانه هر دلار کاغذی در گردش، ذخایر طلا را حفظ می‌کرد.

از کجا طلای عمده بخریم؟

ضرب اولین سکه‌های طلا

اولین سکه‌های طلا به دستور کرزوس پادشاه لیدیا (منطقه ای از ترکیه امروزی) در حدود سال 560 قبل از میلاد ضرب شد. تا اوایل دهه 1900، زمانی که ارز کاغذی به شکل رایج تری مبادله شد، سکه‌های طلا معمولاً در معاملات استفاده می‌شد. سکه طلا در دو نوع واحد منتشر شد. برخی بر حسب واحدهای پولی مانند دلار و برخی دیگر در وزن استاندارد مانند اونس یا گرم منتشر می‌شدند.

امروزه دیگر از سکه‌های طلا برای تراکنش‌های مالی استفاده نمی‌شود. با این حال، سکه‌های طلا که در وزن‌های خاص منتشر می‌شوند، راه‌های محبوبی برای خرید و مالکیت مقادیر کمی طلا برای سرمایه‌گذاری برای مردم هستند. سکه طلا نیز به عنوان اقلام «یادبود» منتشر می‌شود. بسیاری از مردم از این سکه‌های یادبود لذت می‌برند زیرا هم ارزش کلکسیونی دارند و هم ارزش فلز گرانبها.

کاربرد طلا در الکترونیک

مهمترین کاربرد صنعتی طلا در ساخت لوازم الکترونیکی است. دستگاه‌های الکترونیکی حالت جامد از ولتاژها و جریان‌های بسیار کم استفاده می‌کنند که به راحتی در اثر خوردگی قطع می‌شوند یا در نقاط تماس کدر می‌شوند. طلا رسانای بسیار کارآمدی است که می‌تواند این جریان های کوچک را حمل کند و عاری از خوردگی بماند. قطعات الکترونیکی ساخته شده با طلا بسیار قابل اعتماد هستند. طلا در اتصالات، کنتاکت سوئیچ و رله، اتصالات لحیم کاری، سیم‌های اتصال و نوارهای اتصال استفاده می‌شود.

تقریباً در هر دستگاه الکترونیکی پیچیده از مقدار کمی طلا استفاده می‌شود. این شامل تلفن های همراه، ماشین حساب، دستیارهای دیجیتال شخصی، واحدهای سیستم موقعیت یابی جهانی GPS و سایر دستگاه‌های الکترونیکی کوچک است. اکثر وسایل الکترونیکی بزرگ مانند تلویزیون نیز حاوی طلا هستند.

کاربرد طلا در کامپیوتر

طلا در بسیاری از مکان‌ها در رایانه‌های رومیزی یا لپ‌تاپ استاندارد استفاده می‌شود. انتقال سریع و دقیق اطلاعات دیجیتال از طریق کامپیوتر و از یک جزء به جزء دیگر نیازمند یک هادی کارآمد و قابل اعتماد است. طلا این الزامات را بهتر از هر فلز دیگری برآورده می‌کند. اهمیت کیفیت بالا و عملکرد قابل اعتماد هزینه بالا را توجیه می‌کند.

 • کانکتورهای لبه‌ای که برای نصب ریزپردازنده و تراشه‌های حافظه روی مادربرد استفاده می‌شوند و کانکتورهای دوشاخه و سوکت مورد استفاده برای اتصال کابل ها همگی حاوی طلا هستند. طلای موجود در این اجزا عموماً روی فلزات دیگر آبکاری می‌شود و با مقادیر کمی نیکل یا کبالت آلیاژ می شود تا دوام را افزایش دهد.
 • یکی از چالش های استفاده از طلا در مقادیر بسیار کم در دستگاه های بسیار کوچک، از دست دادن فلز از جامعه است. سالانه نزدیک به یک میلیارد گوشی تلفن همراه تولید می‌شود و بیشتر آنها حاوی حدود پنجاه سنت طلا هستند. میانگین عمر آنها کمتر از دو سال است و تعداد کمی از آنها در حال حاضر بازیافت می شوند. اگرچه مقدار طلا در هر دستگاه کم است، اما تعداد بسیار زیاد آنها به مقدار زیادی طلای بازیافت نشده تبدیل می‌شود.

کاربرد طلا در دندانپزشکی

چگونه آهن به عنوان پرکننده دندان عمل می‌کند؟ طلا به دلیل عملکرد عالی و جذابیت زیبایی در دندانپزشکی استفاده می‌شود. آلیاژهای طلا برای پر کردن، روکش‌ها، بریج‌ها و دستگاه‌های ارتودنسی استفاده می‌شوند. طلا در دندانپزشکی استفاده می‌شود زیرا از نظر شیمیایی بی اثر است، حساسیت زا نیست و به راحتی برای دندانپزشک کار می‌کند.

 • طلا در 700 سال قبل از میلاد در دندانپزشکی مورد استفاده قرار گرفته است. "دندانپزشکان" اتروسکی از سیم طلا برای بستن دندان های جایگزین در دهان بیماران خود استفاده کردند. احتمالاً در دوران باستان از طلا برای پر کردن حفره ها استفاده می‌شده است. با این حال، هیچ سند یا مدرک باستان شناسی برای استفاده از طلا تا کمی بیش از 1000 سال پیش وجود ندارد. تا اواخر دهه 1970 از طلا بسیار سخاوتمندانه در دندانپزشکی استفاده می‌شد. افزایش شدید قیمت طلا در آن زمان انگیزه توسعه مواد جایگزین شد. با این حال، مقدار طلای مورد استفاده در دندانپزشکی دوباره شروع به افزایش می‌کند. برخی از انگیزه‌های این امر ناشی از نگرانی‌هایی است که فلزات کم‌تر ممکن است تأثیر نامطلوبی بر سلامت طولانی‌مدت داشته باشند.

کاربردهای پزشکی طلا

 • طلا به عنوان یک دارو برای درمان تعداد کمی از شرایط پزشکی استفاده می‌شود. گاهی اوقات برای درمان آرتریت روماتوئید از تزریق محلول‌های ضعیف سدیم اوروتیومالات یا اوروتیوگلوکز استفاده می‌شود. ذرات یک ایزوتوپ طلای رادیواکتیو در بافت ها کاشته می‌شوند تا به عنوان منبع تشعشع در درمان برخی سرطان‌ها عمل کنند.
 • مقادیر کمی طلا برای درمان بیماری به نام لاگوفتالموس استفاده می‌شود که ناتوانی فرد در بستن کامل چشمان خود است. این عارضه با کاشت مقدار کمی طلا در پلک فوقانی درمان می شود. طلای کاشته شده پلک را "وزن" می‌کند و نیروی گرانش به بسته شدن کامل پلک کمک می‌کند. 

طلا در جوایز و نمادهای وضعیت

برای ساختن تاج پادشاه از چه فلزی استفاده می‌شود؟ طلا! این فلز برای استفاده انتخاب شده است زیرا طلا بالاترین ارزش را دارد. طلا برای استفاده در تاج پادشاهی انتخاب می‌شود زیرا فلزی است که با بالاترین احترام و جایگاه همراه است.

طلا با بسیاری از ویژگی های مثبت همراه است. خلوص یکی دیگر از ویژگی های مرتبط با طلا است. به همین دلیل، طلا فلز انتخابی برای اشیاء مذهبی است. صلیب ها، ظروف عشایری و سایر نمادهای مذهبی به همین دلیل با طلا ساخته می‌شوند.

طلا همچنین به عنوان مدال یا جام برنده مقام اول تقریباً در هر نوع مسابقه ای استفاده می شود. به نفرات اول بازی های المپیک مدال طلا داده می‌شود. جوایز اسکار جوایز طلایی هستند. جوایز گرمی موسیقی از طلا ساخته شده است. همه این دستاوردهای مهم با جوایز ساخته شده از طلا تجلیل می‌شود.

کاربردهای طلا در آینده

طلا خیلی گران است که به طور اتفاقی استفاده نمی‌شود. در عوض به عمد و تنها زمانی استفاده می‌شود که جایگزین‌های ارزان‌تر را نتوان شناسایی کرد. این بدان معنی است که تعداد استفاده از طلا در طول زمان افزایش یافته است.

بیشتر روش‌هایی که امروزه از طلا استفاده می‌شود تنها در دو یا سه دهه اخیر توسعه یافته است. این روند احتمالا ادامه خواهد داشت. از آنجایی که جامعه ما به مواد پیچیده و قابل اطمینان بیشتری نیاز دارد، استفاده ما از طلا افزایش خواهد یافت. این ترکیب تقاضای رو به رشد، جایگزین های کم و عرضه محدود باعث می‌شود ارزش و اهمیت طلا در طول زمان به طور پیوسته افزایش یابد. همچنین می‌توان از طلا به عنوان سرمایه‌گذاری استفاده کرد. زیرا طلا هیچ‌گاه از ارزش نمی‌افتد. چنانچه قصد خرید طلا و سرمایه‌گذاری در آن را دارید، می‌توانید آن را به اشکال مختلف برای اهداف مختلف خریداری نمایید. می‌توانید شمش طلا و سکه‌های طلا را برای سرمایه‌گذاری و هدیه استفاده کنید. 

برای خرید شمش طلا با طرح‌های متنوع و قیمت‌های مناسب کلیک کنید.

 

در صورت تمایل به مشاوره در مورد خرید محصولات با شماره تلفن 02188314479 تماس بگیرید.  3     -     یک   =


خانه سکه ایران