ورود / ثبت نام

راهنمای جامع طلا | صنعت طلا و جواهرات

  • شنبه 04 دی 1400 | 14:25
  • |
راهنمای جامع طلا | صنعت طلا و جواهرات

در طول تاریخ، طلا همیشه به عنوان یک دارایی ارزشمند شناخته شده است. برخی از قدیمی‌ترین سوابق، طلا را به عنوان یک شکل هنری و همچنین به عنوان یک ارز مورد نظر توصیف می‌کنند. از آنجایی که سکه‌های طلا برای اولین بار در حدود 550 سال قبل از میلاد ضرب شد، آنها پایه مهمی برای سیستم پولی ما تشکیل دادند. با این حال، گنجینه‌های حاوی طلا کشف شده است که قدمت آنها به 4000 سال قبل از میلاد باز می‌گردد. این بدان معناست که ارتباط این دارایی برای مدت قابل توجهی با قدرت و ثروت مرتبط بوده است. حتی زمانی که کشورها از سکه‌های طلا فاصله گرفتند و به راحتی به پول کاغذی رفتند، «استاندارد طلا» به این معنی بود که این ارز کاغذی همچنان پیوند مهمی با طلا حفظ کرده است.در این مطلب با راهنمای جامع طلا اطلاعات زیادی در رابطه با این فلز همه فن حریف در دست خواهید داشت.

معرفی طلا

علیرغم اهمیت پولی تاریخی طلا، اخیراً یک بازار جهانی آزادانه برای طلا به وجود آمده است. زمانی که قیمت طلا توسط مقامات پولی در یک سطح از پیش تعیین شده حفظ می‌شد، بازار طلا بیشتر به عنوان یک مکانیسم توزیع عمل می‌کرد تا یک ابزار تعیین قیمت. با این حال، نیروهای بازار در 15 مارس 1968، زمانی که یک بازار دو طبقه برای طلا ایجاد شد، نقش محرک را بر عهده گرفتند. برای مدتی، بانک‌های مرکزی از معامله با طلا در بازار آزاد جدید خودداری کردند، اما موافقت کردند که با قیمت رسمی آن زمان 35 دلار در هر اونس، معاملات طلا را بین خود انجام دهند. با این حال، زمانی که تبدیل دلار آمریکا به طلا به طور رسمی در آگوست 1971 به حالت تعلیق درآمد، بازار دو لایه به پایان رسید و این عملاً نقش محوری طلا را در سیستم پولی بین‌المللی از بین برد. از آن زمان، یک بازار جهانی برای طلا به عنوان یک دارایی به خودی خود توسعه یافته است که شبانه روز باز می‌ماند و از طیف کاملی از ابزارهای کاغذی مشتق شده استفاده می‌کند.

تحقیق درباره طلا

ماهیت چیزی که طلا را گرانبها می‌کند، کمیاب بودن فلز آ است، چیزی که تا به امروز مردم را مجذوب خود کرده است. اما طلا چقدر کمیاب است؟ این را در نظر بگیرید، طلا به قدری کمیاب است که جهان در یک ساعت بیشتر از طلای ریخته شده از ابتدای تاریخ ثبت شده است.همچنین کاربردهای زیادی دارد. بیش از نیمی از طلای مورد استفاده امروزه برای جواهرات و حدود 25 درصد برای سکه و شمش طلا استفاده می‌شود، اما در صنعت نیز نقش مهمی ایفا می‌کند. فناوری محرک بزرگی برای تقاضای طلا است و در کنار سایر فلزات گرانبها، در همه چیز از گوشی های هوشمند گرفته تا خودروهای برقی استفاده می شود.

  طلا

با این حال، در عصر دیجیتال که راه‌های زیادی برای سرمایه‌گذاری پول شما وجود دارد، چرا طلا همچنان یک پایه مهم در سبد سرمایه‌گذاران باهوش باقی می‌ماند؟ در ادامه می‌گوئیم:

چرا در طلا سرمایه گذاری کنیم؟

اگرچه مردم دلایل خاص خود را برای سرمایه گذاری در طلا خواهند داشت، اما برای بسیاری، سرمایه گذاری طلا حفظ و محافظت از ثروت آنهاست. از نظر حفظ ثروت، حدود 200 پوند می‌توانست یک اونس طلا را در پایان سال 1990 برای شما بخرد. اگر یک اونس طلا می خریدید و 200 پوند را به عنوان پول نقد نگه می داشتید، ارزش طلا اکنون حدود 650 درصد بیشتر بود. با این حال، ارزش پول نقد افزایش نمی یافت و به دلیل تورم، در واقع ارزش کمتری داشت. به طور مشابه، بسیاری طلا را انتخاب می‌کنند تا از بقیه سبد خود در برابر خطر محافظت کنند و به سبد خود تنوع دهند. تعداد بسیار کمی از مردم ترجیح می‌دهند تمام پول خود را در طلا سرمایه گذاری کنند، زیرا همیشه توصیه می‌شود یک سبد متوازن شامل انواع مختلف سرمایه گذاری ایجاد شود. بسیاری از سرمایه گذاران طلا را به همین دلیل انتخاب می‌کنند و به آنها امکان می‌دهد در حوزه های مختلف متنوع شوند. گفته می‌شود به این دلیل که قیمت طلا معمولاً با بازارهای سهام همبستگی منفی دارد. طلا اغلب با سقوط سایر بازارها افزایش می‌یابد. به همین دلیل است که به طور سنتی، طلا به عنوان یک سرمایه گذاری "منبع امن" در نظر گرفته می‌شود. در زمان نوسانات بازار، که سهام سقوط می‌کنند، بخشی از این کاهش به دلیل دور شدن سرمایه‌گذاران از دارایی‌های «خطرناک‌تر» به پناهگاه امن طلا است.

در نهایت، برخی از سرمایه گذاران طلا را به دلیل بازده مالی احتمالی، به ویژه در دوره زمانی طولانی تر، انتخاب می‌کنند. به زبان ساده، اگر آن را بخرید و نگه دارید تا قیمت بالا برود، می‌توانید آن را بفروشید.

عوامل بازار و ابزار

بازار طلا شامل (1) بازار فیزیکی طلا، که در آن شمش طلا یا سکه طلا بین عوامل بازار منتقل می‌شود، و (2) بازار طلای کاغذی، که شامل دادوستد مطالبات سهام فیزیکی به جای خود سهام است. 5/ هر دو بازار به واسطه آربیتراژ و احتمال اجبار شرکت کنندگان به ارضای فیزیکی ادعاهای طلای کاغذی به هم مرتبط هستند، و قیمت طلای کاغذی به شدت تحت تاثیر تحولات بازار طلای فیزیکی است، جایی که تغییرات غیرمنتظره در تقاضا و عرضه اساسی است. اولین بار شناسایی شد.

خرید شمش طلا؛ سرمایه‌گذاری ای که ترس از دست دادن پول خود را نخواهید داشت.

عوامل و ابزارهای بازار فیزیکی طلا

طلای فیزیکی عمدتاً به صورت شمش خرید و فروش می‌شود، اما سکه‌های طلای رسمی و بدلی، مدال‌ها و جواهرات (مخصوصاً با کیفیت ساخت پایین اما دارای محتوای طلای بالا) نیز به طور فعال معامله می‌شوند. با این حال، از آنجا که طلا ابتدا باید به شمش تبدیل شود، و بعداً باید برای این بازارهای دیگر تبدیل شود، این مطالعه صرفاً به بازار شمش طلا می پردازد. 6/ فرض بر این است که شمش طلا به طلایی اطلاق می شود که به صورت شمش در آمده است، یا به صورت خام (80 درصد ریز) همانطور که در محل معدن کار می شود، یا بر اساس وزن و ظرافت بیشتر تعریف می شود و با مهر یک پالایشگاه معتبر تأیید می شود. . هر یک از بازارهای اصلی معیار قابل قبولی از وزن و ظرافت را برای «ارسال خوب» در آن بازار، با برخی تغییرات تعریف می‌کنند. وزن ها از 1 کیلوگرم (32.151 اونس تروی) تا 400 اونس متغیر است. وقتی شمش های طلا تصفیه می‌شوند، معمولاً بین 995 تا 999 قسمت طلا در هزار (یعنی بین 99.5 تا 99.9 درصد ریز) تشکیل می‌شوند.

چگونه می‌توانم در طلا سرمایه گذاری کنم؟

راه‌های زیادی برای افزودن طلا و سایر فلزات گرانبها به سبد خود وجود دارد. در حالی که به طور سنتی، طلا ممکن است فقط در سکه، شمش یا جواهرات موجود باشد، معرفی پلتفرم‌های معاملاتی دیجیتال دسترسی آسان تر به بازارهای فلزات گرانبها را امکان پذیر کرده است.سکه‌های طلا در اندازه‌ها و طرح‌های مختلف موجود است. از دلالان مستقر فلزات گرانبها، مانند ضرابخانه سلطنتی، افراد می‌توانند سکه‌ها را به صورت تکی یا حتی در لوله‌های چند سکه خریداری کنند. از آنجایی که چندین اندازه در دسترس است، برخی از سکه های کوچکتر ممکن است مانع ورود کمتری باشند، زیرا به طور طبیعی خرید آنها ارزان‌تر از سکه‌های بزرگتر است. سکه‌های شمش طلا با نام بریتانیایی نیز از معافیت CGT (مالیات بر عایدی سرمایه) بهره می‌برند که ممکن است برای سرمایه‌گذاران دارای پرتفوی بزرگ‌تر جالب باشد.

  طلا

قیمت طلا چگونه است؟

همه انواع سرمایه گذاری طلا به روشی مشابه قیمت گذاری می‌شوند، زیرا قیمتی که از شما دریافت می‌شود بر اساس "حق بیمه" محصول است. این درصدی است که برای محصول نسبت به قیمت طلای فلز موجود در آن محاسبه می‌شود. به دلیل صرفه جویی در مقیاس، هزینه تولید، بسته بندی و توزیع محصولات کوچکتر نسبت به محصولات بزرگتر کمی بیشتر است. این بدان معنی است که حق بیمه محصولات کوچکتر بیشتر است. بنابراین، حتی اگر یک شمش طلای 1 گرمی ارزان تر از یک شمش طلای 100 گرمی باشد (زیرا حاوی مقادیر بسیار متفاوتی از طلا است)، درصد واقعی پرداخت شده بر روی شمش کوچکتر، نسبت به قیمت طلای موجود در آن، کمی بیشتر است. به زبان ساده، خرید یک شمش طلا 100 گرمی ارزان تر از خرید شمش طلای 100 x 1 گرمی است. حتی اگر شما همان مقدار طلا را دریافت کنید، زیرا تولید 100 شمش کوچکتر هزینه بیشتری دارد، شرکت حق بیمه بالاتری را برای آنها در زمان فروش دریافت می‌کند.

در صورت تمایل به مشاوره در مورد خرید محصولات با شماره تلفن 02188314479 تماس بگیرید.  5     +     2   =


خانه سکه ایران