ورود / ثبت نام

معرفی جشن آبانگان، جشن قدردانی از اهورا مزدا به خاطر آفرینش آب

  • دوشنبه 10 آبان 1400 | 17:01
  • 3.17 از 5 بوسیله 3 رای
    |
معرفی جشن آبانگان، جشن قدردانی از اهورا مزدا به خاطر آفرینش آب

آبانگان از جشن‌های زیبای ایرانی است که به جهت پاس‌داشت آفرینش آب و ستایش «آناهیتا»، ایزدبانوی آب‌های روان، در روز دهم آبان برگزار می‌شود.

 

از جشن های دوازده‌گانه باستانی ایران

جشن آبانگان از جشن‌های دوازده‌گانه ایران باستان به شمار می‌آید که در روز دهم آبان (آبان روز از آبان ماه) برگزار می‌شود. این جشن در نکوداشت «آناهیتا» فرشته موکل بر آب پدید آمد که ایزدبانویی بسیار برجسته در فرهنگ پارسی بوده است و در اعتقاد پارسیان، برف و باران و تگرگ را به فرمان اهورا مزدا بر زمین فرو می‌بارد.

 

آب مهم ترین عنصر حیات

در آیین ایرانیان باستان، عناصر چهارگانه (آب،‌ آتش، خاک و هوا) به‌عنوان پایه‌های نخستین زندگی، بسیار مقدس هستند و آلوده کردن آن‌ها گناهی بزرگ و نابخشودنی قلمداد می‌شود. ایرانیان ژرف‌اندیش پس از آتش، آب را مهم‌ترین عنصر حیات دانسته و حتی در آب روان، خود را شست‌وشو نمی‌دادند تا به ناپاکی آلوده‌اش نسازند.
جشن آبانگان نیز فرصتی برای یادآوری ارزش آب به‌عنوان مایه حیات و آبادانی و برکت است و سپس، شکرگزاری از این نعمت به درگاه آفریدگار،‌ تا آب فراوان بفرستد و از آن نگهداری کند. این جشن در کنار جوی‌ها و نهر‌ها و قنات‌ها برگزار می‌شود و چون دیگر آیین‌های ایرانیان،‌ نیایش و ستایش پرودگار با گردهمایی مردم، شادی و تفریح و دستگیری از نیازمندان همراه است.

 

 شمش طلای نقش برجسته آناهیتا

خانه سکه ایران شمش نقش برجسته ایزدبانوی آب، آناهیتا را در دو مدل کارت فرکانسی و کارت طلایی طراحی و تولید کرده است.

  شمش نقش برجسته آناهیتا

در صورت تمایل به مشاوره در مورد خرید محصولات با شماره تلفن 02188314479 تماس بگیرید.  چهار     +   =   چهار  


خانه سکه ایران